Bize Ulaşın

Covid-19 Alışveriş Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Blog
  • Covid-19 Alışveriş Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Market vb. yerlerde alışveriş yaparken ve yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlisi alış veriş sırasında insanlarla olan sosyal mesafeye dikkat edilmesidir. Bu mesafe en az 2 metre olmalıdır. Alışveriş sırasında aynı reyonda başka bir kişi var ise, o kişi ile aradaki 2 metrelik mesafenin korunması gerekmektedir.

Alışveriş esnasında mümkün olduğunca hızlı hareket edilmelidir. 

Alışveriş esnasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de temas edilen noktalardır. Temas edilen her bir yüzeyin COVID-19 açısından risk teşkil edeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle alışveriş esnasında el hijyenine dikkat edilmeli ve herhangi bir yüzeye dokunulduysa eller kesinlikle ağza, buruna ve gözlere sürülmemelidir.

Dışarıdan gelen alışveriş torbası ve benzeri paketlerin ne kadar süre belli bir yerde bekletilmesi ile ilgili herhangi bir bilimsel veri bulunmamasına rağmen bu tür torbaların eve girer girmez hiçbir yere temas ettirilmeden balkonda bir köşeye konulması  ve hemen ellerin sabun ve su ile 20 saniye süreyle yıkanması önem arz etmektedir.

Plastik, karton vb. herhangi bir  yüzeyde virüs bulunsa ve bu yüzeye yapışmış olsa bile  bu yüzeylerden soluma ile bulaşma olmamaktadır.

Unutmayın! Virüsün kirli yüzeylerden size bulaşması ancak; ağız, burun ve gözlerinize  kirli elleriniz ile temasınız sonucu mümkündür. 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon