Bize Ulaşın

Evde Yapılan Konservelere Dikkat

  • Blog
  • Evde Yapılan Konservelere Dikkat

Bir çoğumuz, meyve ve sebzeleri mevsim dışında da tüketmek istediği için geleneksel yöntemlerle evlerde konserve yapmayı tercih ediyoruz. Fakat bilinçsiz şekilde yapılan bu konservelerin ölümcül sonuçlara neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Ev koşullarında hazırlanan konservelerde uygun sıcaklık ve sürenin ayarlanması pek mümkün olmamakta ve sıklıkla evde hazırlanmış bu konservelerde ‘Clostridum botulinum üremektedir. Bu bakteri basınç ve sıcaklığa dayanımı yüksek olan dirençli bir mikroorganizmadır. Bu nedenle ev imkanları ile yok edilmesi mümkün olmayabilir. 

Bu bakteri çok tehlikeli ve ölüme yol açabilen ‘botulizm’ zehirlenmesine neden olmaktadır.

Clostridium botulinum’un üretmiş olduğu toksin madde dünyanın en zehirli toksin maddesidir. Bu toksin madde çıngıraklı yılanın zehirinden,  Arsenik’ten, haşere ilacı olan DDT’den bile çok daha zehirli bir maddedir. 

Toksin bulunduran gıdaların yenmesinden yaklaşık 12-36 saat sonra zehirlenme belirtileri görülmeye başlar, alınan toksinin tipine, miktarına, kişinin direncine ve besine bağlı olarak bu süre değişebilir, 8 güne kadar uzayabilir. İlk belirtileri karın ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme ve çift görme şeklinde ortaya çıkar. Halsizlik, solunum yetmezliği, yutma güçlüğü, konuşmanın bozulması, göz kapaklarını açamama, göz hareketlerinde azalma, ağzını kapatamama, tükürük oluşumunun kaybolması, ağız kuruluğu, bulanık görme, göz bebeğinin büyümesi, kan basıncı ve kalp hızında azalma, ciltte beneklenme, terleme bozukluğu, idrar yapamama, kabızlık, dilde büyüme ve ağırlaşma hissi, gözlerde kayma şeklinde belirtiler ortaya çıkar. Bu zehir insanın sinir sistemine yerleşir; felçlikler ve sonrasında solunum yetmezliğine bağlı ölüm görülebilir.

Ev koşullarında yapılan konservelerde clostridium botulinum riskinin yok edilebilmesi için besinlerin türlerine göre belirli sürede uygun ısıl işleme tabi tutulması gereklidir; botulizm toksini 80 derecede 10-30 dakika, 100 derecede 10 dakika kaynatmakla etkisiz hale getirilir, Ancak geliştirdikleri ısıya dayanıklı sporlar 116 derecede tahrip olduğundan uygun olmayan koşullarda saklanan besinlerde yeniden üreme gerçekleşebilir. Bu nedenle evde yapılan konservelerin mutlaka basınçlı tencerelerde hazırlanması gerekir. 

Bunun haricinde, evde hazırlanan konserveler için sıcağa dayanıklı cam kavanozlar kullanılmalı, plastik ambalajlar kullanılıyor ise mutlaka onaylı malzeme olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca şekli bozulmuş ve paslı olan kapaklar kesinlikli kullanılmamalı. Kapaklar en az 15-20 dakika kaynatılmalı ve her kullanımda yenilenmeli. Ayrıca konserve gıdanın tüketilmeden önce kontrol edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Üstü şişkin, konservelerin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Sonuç olarak eğer sağlıklı ve düzgün konserve yapmak istiyorsanız, ilk olarak neler yapılması gerektiğini araştırıp, sonraki süreçte  uygun koşullarda konserve yapımına dikkat edilmelidir.

Koşullarına dikkat edilmeden hazırlanan konserveler çok ciddi ölümcül tehlikelere neden olabilmektedir. Bu nedenle,  şüpheye düşülen durumlarla karşılaşılmaması adına  endüstriyel anlamda kalite kontrolleri yapılan  gıda firmalarının konservelerinin kullanılması uygun olacaktır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon