Bize Ulaşın

Gıda Güvenliğinde Hijyen Sanitasyon Muayenesinin Önemi

  • Blog
  • Gıda Güvenliğinde Hijyen Sanitasyon Muayenesinin Önemi

Tükettiğimiz gıdaların hijyenik koşullarda üretilip üretilmediğini bireysel olarak kontrol edilmesi zor olduğu için bu hususta üretim tesislerinde yetkili kurumlar tarafından hijyen-sanitasyon muayeneleri yapılmaktadır.

Gıda üretimi için kurulan işletmelerin gıda ile temasta bulunduğu her alan hijyenik koşullara sahip olmak durumundadır. İşletmenin mal kabulünden depolamasına, üretimden sevkiyata kadar her adımı kontrol altında tutulmalıdır.

Yapılan her işlem belirli periyotlarda kayıt altına alınmalıdır. Üretim hattında çalışan personellere hijyenik üretim konusunda eğitimler verilmeli, gerekli sağlık kontrolleri gerçekleştirildikten sonra üretimde çalıştırılmalıdırlar.

Gıda maddesinin kirlenme riski yüksek olan kritik noktalar belirlenerek HACCP kontrol formu oluşturulmalıdır.

Yapılan hijyen-sanitasyon muayenesinde işletme tarafından alınan önlemler, uygulanan adımlar, yapılan kontroller ve tutulan kayıtların doğruluğu TS EN ISO/IEC 17020 standardı çerçevesinde değerlendirilerek  hijyen-sanitasyon muayenesi ile rapor haline getirilmektedir. 

Muayene sonucu hazırlanan raporda işletme, uygulama hataları ve eksikliklerini görmekte olup gerekli düzenleyici faaliyetler için gerekli aksiyonları alabilmektedir. İşletme tarafından hijyen-sanitasyon muayenelerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi ile hataların en aza indirilmesi mümkün olabilmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon