Bize Ulaşın

Havuzdan Covid-19 Bulaşır Mı?

  • Blog
  • Havuzdan Covid-19 Bulaşır Mı?

Yaz döneminin gelmesi ve yasakların kalkmasıyla deniz turizmi ile ilgili merak edilen konuların başında havuz suyundan COVID-19  bulaşma riskinin olup olmadığıdır.

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı yayınlamıştır. Bu kapsamda havuzlarda ve plajlarda uygulanacak kriterler belirlenmiştir.

Bu kriterlerin başında havuz suyundaki klor seviyesinin açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda 1 ile 1,5 ppm arasında tutulması gelmektedir. Bununla ilgili kayıtlar düzenli olarak alınmalıdır.

Bunun yanında havuz ve plaj çevresinde tuvaletler, duş ve soyunma kabinleri için öngörülen temizlik ve dezenfeksiyon faaliyetleri kayıt altına alınacaktır. Havuz ve plaj çevresinde gerçekleştirilen temizlik kayıtlarının doğrulanmasına istinaden gerekli hallerde ilave aksiyonlar gerçekleştirilecektir.

Araştırmalar havuzlarda başta klor olmak üzere kullanılan dezenfektan özelliğine sahip maddelerin virüsü etkisiz hale getirdiğini göstermektedir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de, virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtmiştir.

Yetkililer uzun zaman kapalı olan havuzlarla ilgili  gerekli bakımları yaptırdıktan ve ilgili  analizleri gerçekleştirdikten sonra; gerekli önlemleri alarak havuzları kullanıma açabilecektir. 

Sosyal mesafe kurallarına uyularak ve kişisel hijyene dikkat edilerek havuzların kullanımında bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki;  havuza giren kişilere virüsün bulaşma riski havuz suyundan değil; diğer her ortak alanda olduğu gibi, enfekte kişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile etrafa saçılan parçacıklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle havuz kullanımlarında da “sosyal mesafe” ve “kişisel hijyen” kurallarına mutlaka uyulmalıdır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon