Bize Ulaşın

Kurban Kesimi Ve Sonrasında Covid-19’a Karşı Alınması Gereken Tedbirler

  • Blog
  • Kurban Kesimi Ve Sonrasında Covid-19’a Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Covid-19 salgını devam ederken gerçekleşecek olan bu Kurban Bayramı’nda da  kurban kesimi ve sonrasında Covid için ekstra önlemler alınmaya devam edecek.

Öncelikle kurban kesim alanlarında mutlaka maske ve mesafe kurallarına azami önem gösterilmeli ve el hijyenine mutlaka dikkat edilmelidir. 

Etin kesildiği alanda  COVID-19 taşıyan birisi varsa ; damlacık yoluyla ete virüs bulaşmasının mümkün olduğu unutulmamalıdır. Virüs bulaşan et pişirilip yenildiği taktirde  COVID-19 bulaşmamaktadır. Ancak,  buradaki asıl tehlike virüs bulaşan ete temas edilirse, etten ele bulaşan virüs ağız, burun teması ile vücuda girerek hastalığa neden olabilir. Bu nedenle et ile temas ettikten sonra ağız ve burun ile temas etmekten kaçınılmalı ve etlere dokunulduktan sonra  eller mutlaka yıkanmalı veya dezenfekte edilmelidir.

COVID-19 damlacık ve temas yoluyla,  bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle Delta varyantı sonrası hastalık, eskisine göre  çok daha kolay bulaşabilmektedir. Bu nedenle  kurban kesim ve dağıtım alanlarında açık alanda olunsa bile  maske ve mesafeye dikkat edilmelidir.

Kurban etinin sağlıklı bir şekilde saklanması için etler küçük parçalar halinde tek pişirimlik porsiyonlar olarak dondurulmalıdır. Dondurulup çözündürülen etler yeniden dondurulmamalıdır. Etler  buzlukta alt sıralara konulmalıdır.

Buzdolabında muhafaza edilen et,  -2 °C’ de en fazla 1 hafta beklerken, derin dondurucuda  -18 °C’de  6 ay saklanabilmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon