Bize Ulaşın

Laktik Asit Bakteri Sayımı

Laktik asit bakterileri gıda türlerinin pek çoğunda bulunabiliyor. Bu bakteri türleri, özellikle süt ve süt ürünlerinde, bitkilerde ve aynı zamanda bitkilerin artıklarında da yoğun bir şekilde bulunabiliyor. insanların ya da hayvanların mukozalarında da laktik asit bakterilerinin olduğunu belirtmek gerekir. Laboratuvarımızda gerçekleştirilen gıda analizi çalışmaları kapsamında laktik asit bakteri sayımı çalışması da yapılıyor.

Laktik asit bakterilerinin katabolizesi 2 farklı şekilde gerçekleşebiliyor. Bunlar; glikozu homofermentatif ve heterofermentatiftir. Bu bakteriler süt ve süt ürünlerinin kendi aromalarını, kokularını ve yapılarını kazanmalarına da yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Peynir, yoğurt, kefir ve tereyağı gibi süt ürünlerinin kendi aromalarını kazanmalarında laktik asit bakterileri oldukça önemlidir.

Saniter Laboratuvarlarında Laktik Asit Bakteri Sayımı Yapılır!

Besin içeriği açısından zengin sayılabilen et ürünleri ve süt ürünlerinin yanı sıra sebze çeşitlerinde de laktik asit bakterileri bulunabiliyor. Laboratuvarımıza uygun numunenin ulaştırılması durumunda gerekli analiz çalışması derhal başlar. Gıda mikrobiyolojisi laboratuvarımızda, kalibrasyonlu olan ekipmanlarımız ve cihazlarımız yardımı ile yapılan analiz çalışmalarında numunenin ekim süreci başlatılır.

Üremenin sonucu dikkate alınarak referans değerler kıyaslanır ve hemen ardından raporlama sürecine başlanır. Uzman ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen analiz çalışması kısa sürede tamamlanır ve analiz sonucunu çok uzun süre beklemeye gerek kalmaz. Sonuç ise hazırlanan rapor ile tarafınıza iletilir. Gizlilik prensibimiz kapsamında analiz çalışmalarımız hakkında üçüncü kişilere asla bilgi aktarılmaz.