Bize Ulaşın

Medikal Malzemeler ve İlişkili Ürünlerde Yağ Gres ve Deterjan Kalıntı Analizleri ve Önemi

  • Blog
  • Medikal Malzemeler ve İlişkili Ürünlerde Yağ Gres ve Deterjan Kalıntı Analizleri ve Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte insan sağlığını olumlu yönde etkileyecek yeni malzemeler üretilmekte ve insan vücuduna adaptasyonu sağlanmaktadır. Üretilen bu malzemeler insan vücuduyla uyumlu olsa da; üretim esnasındaki koşullar ve insana adapte edilecek son numunenin özellikleri de ayrıca önem arz etmektedir. Bu yüzden üretilen bu malzemelerde temizlik ve yıkama validasyonu karşımıza çıkmaktadır.

 

Büyük parçaların kesimi sırasında kullanılan yağ, malzemelerin daha da parlak görünmesi için kullanılan cila (bir kısmı yağ ihtiva etmektedir), gerekli temizleme işlemine tabi tutulmamış ve yıkanmamış malzemelerde kalan yağ kalıntılarının tespit edilmesi ve numune üzerinden giderilmesi gerekir. Bunun için numuneler uygun sıcaklıkta ve uygun kimyasalla yıkanarak temizlenmeli; temizlenen numunelerde kalıntı olup olmadığı kontrol edilmeli; gerekirse yıkama şartları değiştirilerek uygun sonuçlar elde edinceye kadar temizleme işlemine devam edilmelidir. Bu duruma ilave olarak, yağ kalıntısı giderilen numunelerde temizlemede kullanılan kimyasalın (deterjan) kalıntısının olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Olması gerektiğinden fazla deterjan kullanıldığı durumlarda ya da yeterince durulama yapılamadığı durumlarda numune üzerinde deterjan kalıntısı kalabilmektedir. Hem yağın hem de deterjanın numune üzerinde kaldığı ve numunelerin pek çoğunun da insan vücudunda kullanıldığı düşünüldüğünde; bütün kalıntıların temizlenmiş olması ; yıkama prosesinin de kontrol edilmiş olması gerekmektedir.

 

Türkiye’de medikal malzemeler ve ilişkili ürünlerde yağ gres ve deterjan kalıntı analizlerinden ilk akredite olma hakkını kazanan firma olarak,  Yağ gres ve deterjan kalıntı analizleri ve yıkama prosesiyle ilgili her türlü teknik destek hizmeti vermekteyiz. Daha fazlası için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Büşra Gökdemir

 

Kimya Mühendisi

 

Saniter Kimya Lab. Sor.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon