Bize Ulaşın

Müsilaja Karşı Fosfat İçermeyen Deterjan Zorunluluğu Geliyor

  • Blog
  • Müsilaja Karşı Fosfat İçermeyen Deterjan Zorunluluğu Geliyor

Bilindiği gibi, Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj kirliliğinin önlenmesine ilişkin yaklaşık 1 aydır çalışmalar yapılmakta ve deniz yüzeyinden müsilaj tamamen temizlenmiş durumdadır.

Yetkililer yaptıkları açıklamalarda müsilajın en önemli 3 nedeninin iklim değişikliği kaynaklı sıcaklık artışı, Marmara Denizi’ndeki durağanlık ve Marmara’ya gelen azot ve fosfor kirliliği olduğunu belirtmişlerdir.

Bu doğrultuda Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu toplantısında deterjanların piyasa gözetim, denetim faaliyetlerinin arttırılması ve piyasadaki ürünlerin sıkı bir şekilde denetlenmesi kararı alınmıştır.

Özellikle fosfat kaynaklı kirliliğin önlenmesi için fosfat içermeyen temizlik ürünlerinin satışına yönelik destek sağlanacağını belirten yetkililer, kamu kurum ve kuruluşlarında fosfat içermeyen temizlik ürünlerinin kullanımının da ileriki süreçte zorunlu hale getirileceğini ifade etmişlerdir.

Bu anlamda, üreticiler de fosfat içermeyen  ürün ürettiklerinde bu ürünün fosfat içermediğini belgelendirmek durumunda olacaktır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon