Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Akredite Analizin Önemi

  • Blog
  • Akredite Analizin Önemi

ISO 17025 laboratuvar akreditasyonu günümüzde artık olmazsa olmaz bir konu haline gelmiştir. ISO 17025;  günümüz koşullarında  laboratuvarların ayırt edici bir özelliği olmaktan çıkmıştır.Artık laboratuvar akreditasyonu yanında analizin de akredite olması ayırt edici bir özelliktir.

Analizlerin akredite olması, o analiz için daha fazla işlem yapılmasını gerektirmektedir.

Örneğin, her akredite analiz için yeterlilik testlerine girilmektedir. Yeterlilik testlerine girilerek analizin doğruluğu kontrol edilmektedir.

Bunun yanında iç kalite kontrol formları ile analizin doğruluğu belirli periyotlarda gerçekleştirilmektedir.

Analiz için kullanılan cihazlar mutlaka kalibre ettirilmelidir.

Bunun yanında bir analizin akredite olması ve olmaması arasındaki en önemli fark o analiz için bir validasyon çalışması ve ölçüm belirsizliği hesaplamasının yapılmasıdır.

Validasyon ve ölçüm belirsizliği çalışmaları ,  o analizin doğruluğu,kesinliği ve limit değerlere olan uygunluğu hakkında daha belirgin bir sonuç ortaya koymaktadır.Bir analiz için validasyon çalışması oldukça meşakkatli ve oldukça detaylı bir çalışmadır.

Yukarıda temel farklılıkları belirtilen akredite analizin bunun yanında personel yetkinlikleri ve personel gereklilikleri açısından da detaylandırılması gerekmektedir.

 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...