Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Avm, Ofis, İş Merkezlerinde Lejyonella Tehlikesi

  • Blog
  • Avm, Ofis, İş Merkezlerinde Lejyonella Tehlikesi

Legionella spp.  özellikle su sistemlerinde çoğalmaktadır.

Legionella, kapalı sistem havalandırması olan oteller,  ofisler, alışveriş merkezlerindeki  soğutma kuleli klima sistemlerinden, soğutma kulelerinden, musluklardan, bahçe sulama için kullanılan sprinklerden kısacası bu gibi yerlerin su sistemlerinden bulaşarak hastalığa neden olmaktadır.

 Hastalığın şiddetinde solunan bakteri sayısı ve temas süresi önemli faktörlerdir.

2 farkli klinik tablo şeklinde hastalığa neden olmaktadır.

İlki grip benzeri semptomlarla ortaya çıkar. Ateş ve adale ağrıları ile başlar. Bir hafta içerisinde tedavisiz kendiliğinden iyileşir.

  1. ve daha ağır seyreden durumda ise Lejyoner Hastalığı gelişir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, atipik zatürre etkeni olarak hastalık yapmakta ve ölüm riski % 5-30 arasında değişiklik göstermektedir.

 Legionella etkeni bakterinin vücuda girmesinden, belirtilerin başlamasına kadar geçen süre 2-10 gün arasındadır. Lejyoner hastalığı genellikle, ateş, halsizlik, kuru öksürük, adale ve baş ağrısı gibi genel şikayetlerle başlar, giderek tablo ağırlaşır. Atipik zatürre teşhisi, akciğer filmi çekilerek  konur.

Legionella riskine karşı özellikle otellerin, AVM işletmelerinin, büyük ofis ve iş merkezleri yönetimlerinin, ilgili önlemleri almış olmaları, kontrollerini yaptırmaları ve belirli periyotlarda Legionella analizlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Bu gibi kapalı sistem havalandırma olan alanlarda çalışanların veya bulunanların da Legionella riskine karşı  bina yönetimlerini  önlem almaları konusunda uyarmaları gerekmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...