Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Gıdalarda C.perfringens Kaynaklı Zehirlenme

  • Blog
  • Gıdalarda C.perfringens Kaynaklı Zehirlenme

Tüketilen gıdalara bağlı olarak toplumda çeşitli şekillerde kendini gösteren çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıklara genellikle fazla yemek ve alerjinin yanı sıra, bazı kimyasal maddeler, zehirli bitkiler, zehirli hayvanlar, hayvansal parazitler ile bakteriler ve mantarlar neden olmaktadır.

Bu yazımızda çok nadir de olsa gözlenen, fakat bu zehirlenme ile çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilen C.perfringens bakterisine değineceğiz.

İnsan ve hayvanların normal barsak florasının bir bölümünü oluşturan C. perfringens, oldukça sık rastlanan bakteriyel patojenlerden biridir. Sporlu bir bakteri türü olup, ısıya oldukça dayanıklı, aside dirençlidir.

  1. perfringens zehirlenmesinin asıl nedeni düşük sıcaklıkta hazırlanmış gıdalardır. Piştikten sonra, düşük sayılarda organizma içeren gıdalar, soğutma ve depolama esnasında, gıda zehirlenmesi yapacak seviyelere ulaşır ve bu ürünleri tüketenlerde zehirlenmeye yol açar. 

Perfringens zehirlenmesi, gıdanın tüketimiyle birlikte 8 - 22 saatleri içinde şiddetli karın krampları ve ishalle kendini göstermektedir. Genellikle hastalık 24 saat içinde son bulur fakat bazı ciddi belirtiler 1-2 hafta daha devam edebilir. Bu zehirlenmenin tipine göre çok nadir de olsa vücutta çeşitli enfeksiyonlar gözlenip, ölümler de görülmektedir.

Bu zehirlenmeyi tamamen önlemek mümkün değildir, fakat uygun bir şekilde ısıtılmış ve pişirilmiş gıdalar güvenlidir. En büyük risk çapraz-bulaşmadır. Pişirilmiş gıdanın hammadde ile veya kontamine olmuş araçlarla (kesme tahtası vb.) temas etmesi gıdayı da etkilemektedir.

Gıda üretimi yapan işletmeler ve restoranlarda, kritik yüzeyler uygun bir şekilde dezenfekte edilmelidir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...