Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Gluten İntoleransı Olanlar! Kozmetik Ürünlerindeki Gluten Riski

  • Blog
  • Gluten İntoleransı Olanlar! Kozmetik Ürünlerindeki Gluten Riski

Gluten, özellikle buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Çok fazla bilinmese de, gluten; raf ömrünü uzatıcı, kabartıcı ve nem tutucu özelliklere sahip, gıda ve ilaç sanayinde de kullanılan bir maddedir. Bunun dışında kozmetik sektöründe de gluten kullanılanmaktadır.

Glüten ilişkili hastalık denildiğinde ilk akla gelen ve en yaygın olarak tanınan hastalık “Çölyak” hastalığıdır. Çölyak; bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastaları, glüten içeren gıda ya da kozmetik ürünlerini kullandıklarında bağışıklık sistemleri ince bağırsağa zarar veriyor.

Gıdalarda glütensiz ürünleri bulmak nispeten kolay olsa da; kozmetikler de bu durum daha zordur. Çünkü kozmetik ürünlerin büyük çoğunluğunda ürün içeriklerinde gluten içermez sembolü ya da her hangi bir şekilde içerip içermediği ile ilgili net bir açıklama yapılmamaktadır. Bu durum çölyak hastaları için ciddi bir problem teşkil etmektedir.

Gluten içeren kozmetikler, deriden emilmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişiler, bu tür ürünlerin ağızdan alımıyla veya derideki yaralardan yüksek oranlı gluten içeren ürünlerin emilmesiyle etkilenebilmektedir.

Bu nedenle glüten açısından en çok ağızla teması olan kozmetik ürünlere dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin, rujlar, dudak bakım kremleri, diş macunları, şampuanlar, kremler gibi.

Kullanılan kozmetik ürünlerden sonra, ağıza en fazla değdirme riskimiz olan ellerin mutlaka ve mutlaka yıkanması gerekmektedir.

Eğer Çölyak hastasıysanız veya gluten intoleransınız var ise, kozmetik ürün almadan önce içeriklerini mutlaka okumalısınız.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...