Bize Ulaşın Shopping
 • +90 (216) 470 81 48/49
 • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Helal Kozmetik Analizi

Helal kozmetik; İslam kurallarında izin verilen bileşenler kullanılarak üretilen ve bunlardan meydana gelen kozmetik ürünlerinin hepsine verilen bir isimdir. Helal kozmetik standartları söz konusu olduğunda ilk akla gelen gıda olmasına karşı kozmetik ürünler için helal kozmetik belgelendirmesi yapılabilir. Helal makyaj ürünlerinin belgelendirmesi, son yıllarda tüketicilerin çok yoğun talep ettiği ve olmazsa olmaz denilebilecek öncelikli bir durum haline gelmiştir. Kozmetik ürünlerin helal sertifikası alabilmesi için öncelikle doğru sonuçlar veren bir helal kozmetik testi analizinin yapılması gerekir. Saniter; helal kozmetik alışverişi yapmak isteyen tüketicilerin kullandığı kozmetik ürünlerinin analizini yaparken yüksek kalite standartlarını ön planda tutar. Bu sayede sektörde rakiplerinden hep bir adım öne çıktığı söylenebilir.

Kozmetik ürünlerin helal uyumu, temelinde bileşenlerin tedarik süreci başta olmak üzere nakliye, dağıtım gibi bütün tedarik zinciri boyunca uygulanır. Helal belgelendirme sürecinin hammadde kaynağı, üretim süreci ve nakliye dağıtımdan başlayarak kapsamlı bir değerlendirme yaklaşımı söz konusudur. Diğer bir yaklaşım ise ürünün domuz ve türevlerini içerip içermediğinin emin olmak amacıyla bitmiş bir ürünün değerlendirilmesine atıfta bulunulur. Tedarik zinciri boyunca helal kozmetik markalarına dahil olan tüm kozmetikler, helal olmayan malzemelerle çapraz bulaşma olasılığının korunmasına ihtiyaç duyar.

Helal kozmetik ürünleri, helal bileşenlere sahip olan ve helal bir ortamda helal olmayan maddelerle temasının önüne geçilerek; en iyi üretim koşulları sağlanarak üretilen ürünlere verilen isimdir. Kullanılacak hammaddelerin kaynağı mutlaka tespit edilmeli ve hammaddelerde helal kozmetik standartlarına uygun olması gerekir.

Helal sertifikalı olan ürünler, her bir bileşenin menşei ve satın alınan, kullanılan ürünün üretim zinciri üzerinde dini reçetelere bağlılığı garanti ettiklerine dair kabul edilmiş anlamına gelir. Aynı zamanda bazı ülkelerde helal sertifikası, belli başlı ürünlerin ülkeye girişi ve sonraki pazarlama sürecinde pazarlanması için temel bir gümrük gerekliliği olarak dikkat çeker.

Saniter; sektörde öncü kuruluşlardan biri olarak helal kozmetik analizi konusunda her açıdan kaliteli bir hizmet sunar. Müşterilerine özel akılcı çözüm önerileri sunarken diğer yandan kaliteyi ön planda tutan firmamız, organik helal kozmetik ürünlerin analizini yaparak rapor halinde tarafınıza sunar.

Helal kozmetik analizi; kozmetik ürünlerin İslami kurallara uygun olarak üretildiğini ve helal standartlara uygun olduğunu gösteren çok önemli bir işlemdir. Bu analiz işlemi sayesinde özellikle Müslüman tüketiciler için ürünlerin güvenilirliğini ve helal kriterlerine uygunluğunu ispat etmek mümkündür.

Helal Kozmetik Analizinin Önemi

Helal kozmetik belgesi, global dünyada çok önemli bir konumda yer alır. Helal sertifikası olan ürünler, Müslüman tüketiciler arasında tercih edilirken, diğer yandan bu markaların çok geniş bir Pazar segmentine ulaşmasını mümkün kılar. Helal sertifikalı ürünler ayrıca güvenilirlik ve kalite açısından yüksek standartlara sahip olduğu algısını oluşturur. Helal kozmetik analizi, bir kozmetik ürünün helal sertifikası alması için gerekli olan bir işlemdir. Dolayısıyla helal kozmetik analizi için olmazsa olmaz denilebilir. Helal kozmetik belgesi alabilmek için ürünlerin bazı kriterlere uyması gerekir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • İslami usullere uygun şekilde üretilmiş olmalıdır,
 • Domuz yağı ve alkol gibi İslam’a aykırı olan ve haram sayılan maddeler içermemeli,
 • Üretim sürecinin her bir aşaması helal standartlara uygun olmalıdır.

Helal kozmetik belgesi, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir. Bu ürünler şu şekilde sıralanabilir:

 • Parfümler,
 • Cilt bakım ürünleri,
 • Saç bakım ürünleri,
 • Makyaj ürünleri,
 • Vücut bakım ürünleri gibi birçok farklı kategori altında değerlendirilir.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin üretim kriterleri belirlenirken, tüm içerik maddelerinin helal ile uyumlu olması şarttır. Ancak bazı içerik maddelerinin uluslararası akredite bir helal sertifika kuruluşu tarafından helal sertifikası alması gerekir. Örnek vermek gerekirse; kullanılan bir ruj yemek yerken ya da su içerken tüketilebilir. Bu yüzden ruj; helal olmayan hayvansal türevler ya da etanol gibi haram olarak nitelendirilen maddeler içeriyorsa, ruju yanlışlıkla yutan kişi haram bir şey tüketmiş demektir. Kozmetik ürünlerinin helal sayılabilmesi için belli başlı bileşenleri içermemesi gerekir. Ayrıca helal olmayan hayvan türevleri içeren içerik maddeleri hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Diğer yandan ürünün helal sertifikalı sayılabilmesi için etil alkol ya da sağlığa zararlı hiçbir madde kullanılmamalıdır.

Güzellik endüstrisi; sürekli olan talebin olduğu ve trendlerin takip edildiği çok önemli bir alandır. Ancak günümüzde yeşil bilincinin daha önce hiç yaşanmamış yükselmesiyle beraber, kozmetik ambalajların üzerinde organik helal kozmetik ve vegan helal kozmetik gibi terimler fark edilir hale gelmiştir. Ancak eko etiğini zorunlu olarak dikkate almayan, ancak 1,9 milyardan fazla olan dünya nüfusunun karşılanmamış ve gerçek bir ihtiyacı haline gelen helal sertifikalı bir kavram söz konusudur.

Helal; Kuran-ı Kerim’de göre izin verilen ve Şeriat tarafından tanımlanan, pazarlık edilmesi mümkün olmayan kriterler açısından yapılabilecek her şeyi kapsar. Müslümanlar, helal kabul edilen yöntemler ile beraber üretilen ve işlenen güzellik ürünlerine ihtiyaç duyar. Bu durum çeşitli dinlerin ortamında da esas olarak kabul edilir. Helal kozmetik ürünleri, dünya çapında Müslüman tüketiciler arasında çok büyük bir popülerlik kazanırken aynı zamanda talep fazlası görmektedir. Helal güzellik endüstrisinin bileşik büyüme göstermesinin 2024 yılına kadar yıllık %6,8 artması ve pazarın önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde fırlayarak yaklaşık olarak 60 milyar dolara ulaşabileceği tahmin edilir.

Bir kozmetik ürünün helal olabilmesi için aşağıda yer alan unsurları karşılaması gerekir;

 • Helal güzellik ürünleri; jelatin, kollajen, lesitin, insan vücut parçaları, kan, domuz kökenli bileşenler içermemelidir,
 • Hayvansal içerikler, İslami yasalara uygun olarak kesilen otçul hayvanlardan üretilmiş olmalıdır,
 • Hammaddeler mutlaka helal kabul edilen kaynaklarda temin edilmelidir.

Temel ürünün kendisinden ayrı şekilde kozmetik bileşenlerin formüle edilmesi ve işlenmesi teknikleri ile hijyen içermelidir. Örnek vermek gerekirse; HAK (Helal Akreditasyon Kurumu) akredite helal güvence sertifikasına mutlaka sahip olmalıdır. Satın alınan güzellik ürünleri ruj ve dudak parlatıcısı, diş macunu ya da diğer diş ürünleri gibi kasıtsız şekilde yutma ihtimali olabilir ya a deodorantlar gibi solunabilir. Ayrıca sadece epidermal cilt bariyerini geçebilir. Bu noktada üretici ve distribütörleri tüketicilere İslami olan ritüellerin yerine getirildiğini garanti vermek zorundadır.

Helal Kozmetik Analizleri Saniter Farkıyla

Helal kozmetik analizi, tüketicilerin kullanmak istediği kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinin helal olduğunu anlaması için yapılması şart olan önemli bir işlemdir. Dolayısıyla bu konuda hassasiyeti olan tüketiciler sorunsuz kozmetik ürünü kullanım deneyimini yaşayabilirler. Helal kozmetik analizi konusunda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkan Saniter; kozmetik ürünlerin helal olup olmadığına dair gerekli testleri büyük bir titizlikle gerçekleştirirken, en doğru raporları kısa süre içerisinde tarafınıza ulaştırır. 

Alanında uzman kadrosuyla doğru analiz sonuçlarına vakit kaybetmeden ulaşmanızı sağlayan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir. Uzun yıllardan süregelen Saniter tecrübesini yaşamak ve helal kozmetik analizlerini cazip fiyat aralıklarında yaptırmak için hemen web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarımızı kullanarak uzman ekibimizle irtibat kurabilirsiniz. Helal kozmetik ürünler için doğru sonuçlar veren bir analiz yaptırmak isterseniz, Saniter daima sizinle olmaya devam ediyor.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...