Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Klimalarda Legionella Tehlikesi Ve Yapılması Gerekenler

  • Blog
  • Klimalarda Legionella Tehlikesi Ve Yapılması Gerekenler

Legionella bakterileri, insanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilen mikroorganizmalardır. Legionella bakterisinin 20’den fazla türü insanlarda enfeksiyon gelişimine sebep olabilir. Ancak klinikte en sık enfeksiyona neden olan tür Legionella pneumophila’dır.

Legionella cinsi bakterilerin doğal ortamı nehirler, göller, termal sular, çamurlar ve kaynak sularıdır. Bu nedenle yapay su sistemleri, Legionella bakterilerinin yüksek sayıda üremesine elverişli ortamlar oluşturabilir.

Bu bakterinin çoğalması için en uygun sıcaklıklar 25°C ve 45°C arasındaki sıcaklıklar olup Legionella 60°C’nin üzerinde ölmektedir.

Bu anlamda Legionella açısından riskli ortamlar sıcak ve soğuk su sistemleri ve depoları, hamamlar, spa havuzları, yüzme havuzları ve termal kaplıcalar, duşlar, duş başlıkları ve musluklar, merkezi klimalar, yangın hortumları, dekoratif havuzlardır.

Legionella içeren su ile gerçekleşen her temas sağlık sorunlarına yol açmamaktadır. Ancak Legionella içeren suyun duş alırken, klima tertibatlarında, jakuzilerde nefes alırken ciğerlere çekilmesi enfeksiyona yol açabilmektedir.

Enfeksiyon için en önemli risk faktörleri, kişinin solunum yolu direncini veya genel vücut direncini zayıflatan etkilerdir. Vücut direnci düşük olan, yaşlılar ve sigara kullanan kişiler risk altındadır. 

Legionella açısından su sistemlerinin değerlendirilip belirli periyotlarda analizlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Su sistemlerinde Legionella’ya karşı alınacak önlemlerden bazıları şunlardır:

- Hiç beklemeden su 70 derecenin üzerinde ısıtılmalı,
- Musluklar, duş başlıkları, basınçlı sıcak su ile 30 dakika süreyle yıkanmalı,
- Kullanılan sistemlerin dezenfeksiyonunun düzenli ve düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

Alınan önlemler dışında rutin kontrollerin de Legionella açısından yapılması gerekmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...