Bize Ulaşın Shopping
Kariyer

Kozmetik Firmalarının Analiz Yaptırımlarının Önemi

  • Blog
  • Kozmetik Firmalarının Analiz Yaptırımlarının Önemi

2018 yılının ilk 3 aylık döneminde  Sağlık Bakanlığı tarafından kozmetik ürünlerin  piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri  gerçekleştirilmiştir.

İlk 3 aylık dönemde piyasadan 186 kozmetik ürün denetlenmiştir. Bu kozmetik ürünlerden 109’u teknik düzenlemeye uygun bulunmamıştır. Ayrıca 24 adet güvensiz ürün tespit edilmiştir. Tüm uygun olmayan ürünlere toplamda 923.789 TL’lik para cezası kesilmiştir.

Ayrıca kozmetik ürünler güvensiz oldukları taktirde çok ciddi enfeksiyonlardan  alerjiye kadar pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Kozmetik firmaları tarafından Sağlık Bakanlığı’na sadece bildirim yapılması yeterli olmaktadır. Şayet kozmetik firması piyasaya verdiği ürünlerle ilgili belirli periyotlarda analizlerini gerçekleştirmezse bu tip uygunsuz durumlarla karşı karşıya kalacak ve yüklü para cezaları kaçınılmaz olacaktır.

Kozmetik firmalarının hem Sağlık Bakanlığı’na dosya vermek üzere analizlerini yaptırmaları hem de belirli periyotlarda kontrollerini gerçekleştirmeleri önem arz etmektedir. Kontrollerini gerçekleştiren ve belirli periyotlarda analizlerini  yaptıran kozmetik firmaları bu tip olumsuz durumlara maruz kalmayacaktır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon