Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Üretiminde Hijyen Sanitasyon Gözetimleri

  • Blog
  • Kozmetik Üretiminde Hijyen Sanitasyon Gözetimleri

Kozmetik ürünler insan sağlığını doğrudan etkilediğinden üretim aşamalarında hijyenik koşulların sağlanması gerekmektedir. Hammaddelerin işletmeye girişinden itibaren, üretim, paketleme, nakliye ve depolama alanlarında hijyenik koşulların sağlanması GMP uygulaması ile gerçekleşir.

Kozmetik Yönetmeliği’nde GMP (İyi Üretim Uygulamaları), kozmetik ürünlerin üretimi, kontrolü, depolanması ve sevkiyatı aşamalarında kalite şartlarını yerine getirmesine yönelik yeterli güveni sağlamak için gerekli olan standart hale getirilmiş bütün planlı ve sistemli faaliyetler olarak ifade edilmektedir. Kozmetik ürün üreticileri Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı kozmetik yönetmeliğine göre üretimi yapmakla yükümlüdürler. Kozmetik yönetmeliği, hijyenik şartların sağlanması için bakanlığın yayınladığı Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları Kılavuzuna atıfta bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürünlerinin üretim, dağıtım aşamalarında veya ürünler piyasada iken mevzuatlara uygun olup olmadığını denetlemekte, denetleme sonucu bulunan uygunsuzluklarla ilgili para cezası uygulamakta ve gerekirse ürünleri piyasadan toplamaktadır. Denetimler sonucu güvensiz ürünlerle ilgili bilgiler (üretici adı, seri/lot no, güvensizlik nedeni ve uygulanan yaptırımlar) tüketicileri bilgilendirmek ve risk altındaki kullanıcıları uyarmak amacıyla bakanlığın internet sitesinde yayınlanmaktadır. Güvensiz ürün üreten firmaların dışında, GMP sertifikasına sahip firmaları da iyi örnek olması adına sitesinde yayınlayan Sağlık Bakanlığı işletmelerin GMP sertifikası alması için teşvikte bulunmaktadır.
Saniter olarak, GMP sertifikasına sahip veya GMP sertifikası almak isteyen işletmelerde kozmetik üretim alanlarında hijyen sanitasyon muayenesi yaparak bu süreçte firmalara destek olmaktayız.


Gürkan AKSU
Gözetim Hizm. Sor.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...