Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Ürünlerde Ağır Metallerin Önemi

  • Blog
  • Kozmetik Ürünlerde Ağır Metallerin Önemi

Kozmetik ürünlerin amaçları; temizlemek, güzelleştirmek, çekiciliği arttırmak, yüz ve vücudun dış görünüşünü değiştirmek, yüz ve vücudun dış görünüşünün sağlığını korumak ve koku vermektir.İnsanlığın geçmiş tarihlerden bu yana bu amaçlarla kullanmış olduğu kozmetik ürünlerin yapısı,formülasyonu,koruyucu maddeleri gibi birçok etken zaman içerisinde değişmiş ve gelişmiştir.

Kullanmış olduğumuz ve hali hazırda kullanmakta olduğumuz kozmetik ürünler bileşiğinde birçok malzeme ve kimyasalları barındırır. Bu şekilde zamanla vücutta biriken ve zararlı olarak sınıflandırdığımız tehlikelerden biri de ,ağır metaller. 

Tanım olarak yoğunluğu 5 gr/cm3’ten büyük olan elementlere genel olarak ağır metal adı verilir.Kozmetik ürünlerde bulunan ağır metaller ise genellikle renk ve parlaklık vermek amacıyla kullanılmaktadır. 

dahi psikolojik yapıyı etkileyerek sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Kozmetik Ürünlerde Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz’da kozmetik ürünlerde hangi ağır metallerin bulunmaması gerektiği ve limitleri tanımlanmıştır.Bu kılavuz doğrultusunda sağlık üzerine etkilerin önlenmesi açısından dikkat edilmesi gereken ağır metaller;kurşun,kadmiyum,arsenik,civa ve antimondur.

 Ağır metallerde kozmetik ürünler için sınır değerler şu şekildedir:

Kurşun:20 ppm,  Arsenik:5 ppm,  Kadmiyum: 5 ppm, Civa 1 ppm,  Antimon 10 ppm.

Diş macunları için kabul edilebilir limit değerler daha düşüktür:

Kurşun:1 ppm, Arsenik:0.5 ppm, Kadmiyum: 0.1 ppm, Civa 0.2 ppm, Antimon: 0.5 ppm. 

Bu bilgiler doğrultusunda kullanıcı olarak dikkat edilmesi gereken nokta,kullandığmız kozmetiklerde bulunan ağır metaller için etiket bilgisine dikkat edilmesidir. Kozmetik ürünlerin organik olması ve kullanma sıklığı ise bu durumda oldukça önemlidir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...