Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Ürünlerinde Koruyucu Etkinlik (Challenge) Testinin Önemi

  • Blog
  • Kozmetik Ürünlerinde Koruyucu Etkinlik (Challenge) Testinin Önemi

Hızla gelişmekte olan dünyamızın hızına; gerek kullandıkları teknolojilerle gerekse yeni bilimsel yöntemleriyle ayak uydurmaya çalışan onlarca sektör var. Bu sektörlerden son yıllarda en çok göze çarpanlardan biri de şüphesiz kozmetik sektörü.. Işıl ışıl pazarlama teknikleri, renk renk ambalajlarıyla bizlere sunulan bu ürünleri severek kullanmayan çok az insan vardır. Peki bu renkli ambalajların altındaki ürünleri seven tek canlılar insanlar mı?

İçeriğinde su olan şampuan,nemlendirici,krem gibi kişisel bakım ürünleri veya rimel,ruj,likit göz farı gibi kozmetikler insan sağlığı için tehdit oluşturacak bakteri,küf ve mantarların üreyebilmesi için eşsiz birer ortamdır. Ürün dışarıdan bakıldığında hoş kokulu,güzel görünse de içerisinde tehlikeli mikroorganizmaları barındırabilir.Bu nedenle kozmetik ürünleri alırken koruyucu içeriyor olmasına ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Peki koruyucu içeriyor olması bu ürünlerin bakteri,küf ve mantar gibi mikroorganizmaları içermediği anlamına geliyor mu? Bunun cevabı tamamen içerdiği koruyucunun etkinliğine bağlıdır. Koruyucunun etkinliği ise günümüzde “Koruyucu Etkinlik Testi” diğer adıyla “Challenge Test” ile test edilebiliyor ve bu sayede ürünün kullanımı sağlık açısından daha güvenli hale geliyor.

Londra Metropolitan Üniversitesi bilim adamlari;son kullanma tarihleri geçmiş ve yeterli miktarda koruyucu içermeyen allık, fondoten, rimel, ruj ve lip gloss urunlerini test ettiler. Ürünlerde yüksek oranda ve tehlikeli bakterilerin ürediğini tespit ettiler.(Şekil:1)

Koruyucu içermeyen ürünler kimyasal içermediği için ne kadar avantajlı gibi görünse de kullanım açısından daha riskli olduğu unutulmamalıdır. Koruyucu içermeyen ürünlere göre raf ömrü daha kısa olmakla birlikte yeterince hijyenik kullanılmadığı takdirde mikrobiyal kirliliğe daha elverişlidir. Bu sebeple kozmetik ürünleri satın alınırken ürünün koruyucu içeriyor olmasına ve içerdiği koruyucunun etkinliğinin kanıtlanmış olmasına önem verilmelidir.üreme olan kozmetikler

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...