Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde D4, D5 Yasaklanıyor

  • Blog
  • Kozmetiklerde D4, D5 Yasaklanıyor

Avrupa Kimyasallar Ajansı,  octamethylcyclotetrasiloxane (D4) ve  decamethylcyclopentasiloxane (D5) maddelerinin 2020 yılından itibaren  kullandıktan sonra durulanması gereken hiçbir kozmetik üründe kullanılamayacağını açıkladı.

 

D4 özellikle insan üreme sistemi için toksik olabileceği  ve uzun dönemde çevrede tahmin edilemeyen birikimleri olabileceği bildirilmektedir.D5in de çevreye zararlı etkileri olabileceği düşünülmektedir.

 

 

Kozmetik üreticileri ve sorumlu personeller özellikle AB pazarına uyumluluğu sağlamak için güncellemeleri takip etmeleri gerekmektedir.

 

D4 ve D5 nedir?

 

D4 ve D5, esasen silikon polimer üretimi için monomer olarak kullanılan siklosiloksanlardır .

 

D4 ve D5 - Dodecametilsikloheksasiloksan (D6) ile birlikte - ticari üretimde üç siklosiloksandır ve kokusuz, renksiz sıvılar olup, genellikle silikon kauçuklar, jeller ve reçinelerin üretiminde ara maddeler veya bazik hammaddeler olarak kullanılırlar.

 

Buna ek olarak, vücut losyonları, saç şekillendirici aerosoller, basınçlı spreyler ve güneş koruyucu sprey ürünleri de dahil olmak üzere bir dizi kişisel bakım ürününde doğrudan bir kullanımı vardır.

 

Avrupa Birliği için 2020 yılı itibariyle  kozmetik üreticilerinin tedarik ettikleri hammaddelerde D4 ve D5 içermediğinden emin olmaları gerekecektir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...