Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde Silikon İçermez İddiası

  • Blog
  • Kozmetiklerde Silikon İçermez İddiası

Silikonlar, kişisel bakım ürünlerinin pek çoğunda kullanılmaktadır. Kayganlık sağlayıcı ve ciltte ipek gibi hissiyatı vermelerinden dolayı kozmetik sektöründe çok fazla kullanılmaktadır.

Farklı isimlerle de karşımıza çıkan silikonlar (dimetikon en tanınmışlardan biridir),  su geçirmezlik, nemi koruyan, renk pigmentlerini tutturan, saçlarımızı koruyan ve pürüzsüzlük kazandıran belirli rolü yerine getirmek için birçok farklı tipi bulunmaktadır.

Burada önemli bir nokta silikonların elementer değil polimer yapıda olmasıdır.Özellikle Polidimetil siloksanlar olmak üzere silikonlar pekçok çeşidi bulunan bir polimer ailesidir.

 

Kozmetiklerde sıklıkla kullanılan silikonlar son dönemde insanlara ve çevreye zarar verme olasılıkları nedeniyle sıklıkla gündeme gelmektedirler. Önümüzdeki dönemde D4,D5 başta olmak üzere bazı silikonların artık kozmetik ürünlerde bulunması istenmeyecektir.Bu nedenle silikon free ürünler popüler olmaktadır.

Özellikle müşterilerine güvenli kozmetik ürünler sunmak isteyen firmalar artık silikon içermeyen ürünler üretmeye başlamakta ve bunu deklare etmektedir. Bu tip içermez  iddiaları için artık Sağlık Bakanlığı rapor istemektedir.

 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...