Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Okullarda Bina Hijyen ve Sanitasyonu

  • Blog
  • Okullarda Bina Hijyen ve Sanitasyonu

Hijyen ve Sanitasyon, sağlığımızın korunması ve devam ettirilmesi için gerekli uygulamaların toplamıdır.

Toplu yaşam alanlarından kaynaklanabilecek hastalıkları önlemek, herkes için sağlıklı bir ortam oluşturabilmek ve uyulması gereken temizlik dezenfeksiyon kurallarını belirlemek, belirlenen bu kuralların uygulandığına dair kontroller yapmak, temizliğin etkin ve doğru yapıldığına dair kontroller sağlanmak büyük önem kazanmaktadır.

Özellikle okul çağındaki gençlerimiz ve çocuklarımız için hijyen ve sanitasyonun önemi daha da büyüktür. Hijyen ve sanitasyonun doğru uygulanması sonucu ortamda bulunan mikroorganizmaların yok olması ve hastalık yapıcı virüsleri belirli seviyelerde azaltılması için çok önemlidir.

Okullarda temizliğin doğru yapılamasının yanı sıra, temizlik personellerinin de eğitimi büyük önem kazanmaktadır.  Temizlik personelinin yapacağı temizliğin aşamaları, kullandıkları kimyasallar ve ekipmanların özellikleri ile ilgili eğitimleri tamamlanması gerekmektedir. Temizlik esnasında kullanılacak ekipmanların çapraz bulaşmalara sebebiyet vermemesi için tanımlama yapılmalı ve her bölümün ve birimin temizlik ekipmanlarının ayrı olarak muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Okullarda, hijyen ve sanitasyonun devamlığını sağlamak için belirli periyotlarda sınıf içi ortam havasının yenilenmesi, sıra ve sandalye yüzeylerinden, halı yüzeylerinden örnekleme yapılması, ortak kullandıkları tuvaletlerin kapı kollarından, sifon butonlarından, klozet oturaklarından örnekler alınması, ortak kullanım alanlarda (  tuvalet, soyunma ve duş odaları, kantin veya mutfak) kullanım alanlarında bulunan sudan yönetmelik gereklilikleri doğrultusunda analizler yapılması, temizlik ve dezenfeksiyon için çalışan personelden el yüzeyinden örnekleme yapılması gerekmektedir.

 

YASEMİN ALTUNTAŞ BOZOK

SANİTER

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...