Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Premikslerde Vitamin ve İz Elementlerin Önemi

  • Blog
  • Premikslerde Vitamin ve İz Elementlerin Önemi

Vitaminler komplex yapıda organik bileşikler olup aktivasyonlarında önemli kayıplar meydana gelebilir. Rutubet, peletleme sırasında uygulanan basınç, sıcaklık, ışık, yükseltgenme ve indirgenme, acılaşma, iz elementler, pH,diğer vitaminlerle interaksiyonlar , taşıyıcı olarak kullanılan maddeler ve katkı maddeleri vitamin miktarını etkileyen faktörler arasındadır.

 

Aynı zamanda karıştırma işlemi sırasında meydana gelen aşınma, numunenin depolanma koşulları premikslerin içindeki vitamin miktarlarına etki edebilir ki bu durumda numunelerde beklenilen vitamin değerleri de farklı olabilir.

 

Analiz sonuçlarında görülen sapmalar vitamin kalitesinin önemi, kullanılan taşıyıcıların özelliği, vitaminlerin kaplanması (püskürtme veya diğer yöntemler), antioksidan ve diğer dayanıklılık sağlayan bileşiklerin kullanımı, vitaminlerin akışkanlık ve iyi karışma gibi işlenme özelliklerinin iyileştirilmesi, tozlanmanın azaltılması için ürünlerin modifiye edilmesi söz konusu olduğunda dahi analiz değerlerinde sapmalar görülebilir.

 

Ayrıca karışımlardaki her bir parametrenin analiz sonucu; kullanılan analiz yöntemlerine, numune alma yöntemlerine, ürünlerin premiks karmalarındaki karışabilirliğine göre değişebilir.  Bu yüzden hem premiksin kendisinde hem de belirli oranlarda karıştırılarak hazırlanan numunelerde vitamin ve iz elementleri analizleri gerçekleştirilerek gerekli kontrollerin yapılması; uygunsuz bir durum olması halinde gerek görülen yerlere müdahale edilerek durumun düzeltilmesi sağlanmalıdır.

 

Premikslerde ve premiksin katıldığı ürünlerde,  vitamin analizleri (Vitamin A başta olmak üzere) ve iz element analizleriyle ilgili her türlü bilgi ve sorularınız için laboratuvarımıza satis@saniter.com.tr  adresinden  ulaşabilirsiniz.

 

Büşra Gökdemir

 

Kimya Mühendisi

 

Saniter Laboratuvarı Kimya Bölüm Sorumlusu

 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...