Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Temizlik Validasyonunda TOC Analizi

  • Blog
  • Temizlik Validasyonunda TOC Analizi

Temizlik validasyonunun yapılmasının başlıca amacı; temizlik prosedürlerinin etkinliğini ve tekrar edilebilirliğini kanıtlamaktır. Temizlik validasyonunda ürün kalıntılarının, mikrobiyolojik kontaminasyon ve temizlik maddesi artıklarının taşınmasında sınırların belirlenmesi önem arz etmektedir.

Temizlik validasyonu sayesinde, uygulanan temizleme işlemlerinin ekipmanı önceden belirlenmiş limite kadar tutarlı bir şekilde temizlediği gösterilebilmektedir. Bu amaçla genellikle TOC cihazı ile gerçekleştirilen yöntem kullanılır.

Yapılan yetersiz ve uygun olmayan temizlik prosedürleri nedeniyle kontaminasyona neden olabilecek maddeler bir sonraki üretimde görülebilir. TOC analizi ile var olan tüm organik karbon ölçülür ve bu sayede  olabilecek tüm potansiyel kalıntılar ppb düzeyi gibi hassas bir seviyede kısa sürede ölçülebilir.

Sonuç olarak, temizlik validasyonu, ekipman yüzeylerinde temizlik sonrasında oluşan kalıntı maddelerinin izin verilen limitler içinde olup olmadığının kontrolünün yapılmasıdır. TOC analizi, kontaminasyona yol açabilecek tüm maddelerin ppb düzeyinde tespit edilmesi için en uygun analizdir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...