Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Akredite Analiz Laboratuvarı

  • Blog
  • Akredite Analiz Laboratuvarı

ISO 17025 standardı laboratuvarların akreditasyon standardıdır. Laboratuvar akreditasyonu hemen hemen tüm laboratuvarlarda bulunduğundan, laboratuvarın yanında analizin de akredite olması artık önem arz etmektedir.

Analizlerin akredite olması, analizin tüm işlemlerinde akreditasyon gerekliliklerinin gerçekleştirilmesi anlamını taşımaktadır.

Bir analizin akredite olması ve olmaması arasındaki en önemli fark o analiz için bir validasyon çalışması ve ölçüm belirsizliği hesaplamasının yapılmasıdır.

Validasyon ve ölçüm belirsizliği çalışmaları, o analize ait doğruluk, kesinlik ve limit değerlere olan uygunluk hakkında net bir bilgi vermektedir.

Akredite analiz laboratuvarı şayet bir analizde akredite ise o analize ait mutlaka bir validasyonu ve ölçüm belirsizliği bulunmaktadır.

Akredite olunan her analiz için yeterlilik testlerine girilerek analizin doğruluğu kontrol edilmektedir.

Akredite analizin iç kalite kontrolleri gerçekleştirilerek analizin doğruluğu sürekli kontrol edilmektedir.

Analiz için kullanılan cihazlar mutlaka kalibre edilerek sapması olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Akredite analiz laboratuvarı aynı zamanda, akredite olunan analiz için personel yetkinlikleri ve personel gerekliliklerini de tanımlamalı ve hangi cihazda ve analizde hangi personelin yetkin olduğunu da tanımlamalıdır.

Türkiye’nin Türkak’tan akredite ilk özel laboratuvarı olan SANİTER akredite analiz laboratuvarı olarak her zaman yanınızdadır. Analizler hakkında her türlü soru ve sorununuz için satis@saniter.com.tr'ye mail atabilirsiniz.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...