Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Biyosidal Ürünlerde Aktif Madde Analizi

  • Blog
  • Biyosidal Ürünlerde Aktif Madde Analizi

Ürün Tipi-1 ve Ürün Tipi-19 Biyosidal Ürün Analizleri Hakkında Talimata göre biyosidal ürünlerin üretici tarafından üretim bandından alınan veya ithal bitmiş ürün numunelerinde aktif madde  için kabul edilebilir tolerans sınır değerler Çizelge-1’de belirtilen değerlere uygun olması gerekmektedir.

 

Aktif madde içeriği Çizelge-1’de belirtilen sınır değerlerin dışında bulunması halinde bu ürünlerin stabilite, biyolojik/mikrobiyolojik etkinlik ve irritasyon testleri yapılmaz.

Laboratuvarımızda gerçekleştirilen başlıca aktif madde analizleri şunlardır:

Alkol Tayini: Biyosidal ürünlerde en sık kullanılan türü Etil Alkoldür. Mikroorganizmaların öldürülmesi için kullanılan alkollerde en sık etil alkol kullanılmaktadır. Etil alkol dışında, İzopropil alkol de biyosidallerde kullanılan bir başka alkol çeşididir.

Sodyum Hipoklorit Tayini: Ülkemizde biyosidallerde en sık kullanılan bir diğer aktif madde ise sodyum hipoklorittir. Yüksek bakterisidal etkisi nedeniyle özellikle yüzey dezenfektalarında aktif madde olarak kullanılmaktadır.

İyot ve Povidon İyot Tayini: Özellikle hastanelerde kullanılan dezenfektanlarda iyot ve povidon iyot aktif madde olarak yer almaktadır. Antiseptik olarak kullanılan ürünlerde iyot ve povidon iyot genellikle aktif madde olarak bulunmaktadır.

Hidrojen Peroksit Tayini: Endüstriyel anlamda pek çok kullanım alanı bulunan hidrojen peroksit, özellikle cilt yaralanmalarında antiseptik olarak kullanılmaktadır. Oksijenli su olarak da ifade edilen hidrojen peroksit hastanelerde sıkça kullanılmaktadır. 

Klorheksidin glukonat Tayini: Özellikle Gram pozitif bakterilere karşı çok etkili olan ve düşük toksisiteye sahip olan Klorheksidin, hastanelerde operasyon öncesi el hijyeni ; ameliyat öncesi cilt dezenfeksiyonu gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

Biyosidal ürünlerde aktif madde analizleri  Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen laboratuvarlar tarafından analiz edilmelidir. Laboratuvarımız Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği laboratuvarlar listesinde yer almaktadır. Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...