Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Challenge Test

  • Blog
  • Challenge Test

Kozmetik ürünlerin kalite testlerinin en önemlilerinin başında mikrobiyolojik analiz gelmektedir. Mikrobiyolojik analiz, üründeki herhangi bir mikroorganizma olup olmadığını göstermektedir.

Ancak bir üründe mikrobiyolojik üreme olmaması yeterli değildir. Eğer üründe koruyucu varsa “Challenge Test”  de yaptırılmalıdır.

Peki nedir Challenge Test?

Challenge Test, kozmetik ürünlerdeki koruyucuların etkinliğinin tespiti için yapılan teste verilen addır. Dolayısıyla bir diğer adı da “Koruyucu Etkinlik Testi” dir.

Koruyucu etkinlik testi için Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Staphylococcus aureus ATCC 6538,  Escherichia coli ATCC 8739, Candida albicans ATCC 10231,Aspergillus brasiliensis ATCC 16404  mikroorganizmaları belli oranlarda kozmetik ürün ile bir araya getirilerek test gerçekleştirilir. Ürünün limitler dahilinde mikroorganizmaların üremesinin inhibe etmesi beklenmektedir. 

Hem mikrobiyolojik analiz sonucu, hem de challenge test sonucu uygun çıkan bir kozmetitk ürünün mikrobiyal açıdan güvenli olduğu ispatlanmış olacaktır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...