Bize Ulaşın Shopping
Kariyer

Challenge Test/Koruyucu Etkinlik Testi

Challenge Test/ Koruyucu Etkinlik Testi kozmetik ürünlerde gerçekleştirilen önemli bir testtir. Kozmetik ürünlerin pek çoğunda ürünün mikrobiyal açıdan güvenli olması amacıyla koruyucu kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan koruyucuların özelliklerini; ürünün raf ömrü süresi boyunca koruması gerekmektedir.

Kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik analizlerinin uygun çıkmasının yanında koruyucu etkinlik testinin de uygun olması gerekmektedir. 

Kozmetik ürünlerdeki koruyucuların etkinliğinin tespiti için yapılan teste "challenge test" (koruyucu etkinlik testi) adı verilmektedir. Bu test,  koruyucuların etkinliğinin test edilmesi için gerçekleştirilmektedir.

Ürün formülünün içerisinde kullanılan koruyucunun, antimikrobiyal koruyucu etkinlik özelliğine sahip olması gerekmektedir. Kozmetik ürünün belirtilen raf ömrü boyunca mikrobiyal açıdan güvenli olduğunu göstermek için yapılan testlerin başında challenge test gelmektedir.

Koruyucu Etkinlik Testi Nasıl Yapılır?

Challenge Test uluslararası standart olarak ISO 11930 standardına göre gerçekleştirilmektedir. Koruyucu Etkinlik Testi, Challenge Test ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Bu standarda göre koruyucu etkinlik testi için Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027,Staphylococcus aureus ATCC 6538, Escherichia coli ATCC 8739,Candida albicans ATCC 10231,Aspergillus brasiliensis ATCC 16404  mikroorganizmaları ürünle muamele edilir. 

Etkinlik testinde  kozmetik ürüne bakteriler için 105-106 CFU/ml ;  fungiler için (Aspergillus brasiliensis, Candida albicans) 104-105 CFU/ml mikroorganizma inoküle edilir.

Bu işlem 7. Gün, 14.gün ve 28.günde tekrar edilir. Çıkan sonuçlara göre koruyucunun etkin olup olmadığı standartta belirtilen limit değerlere göre değerlendirilir. Bu sayede kullanılan koruyucunun etkinliği hakkında karar verilir. 

Test süresi yaklaşık 35 gündür. Challenge Test/Koruyucu Etkinlik Testi bu süre sonunda sonuçlanarak raporlandırılır.

Koruyucu Etkinlik Testi Hangi Ürünlerde Yapılır?

Challenge test tek kullanımlık ürünler; alkol oranı %20 ve üzerinde olan ürünler,pH 3 ve altında olan ürünler, pH 10 ve üzerinde olan ürünler,solvent bazlı ürünler,okside edici ürünler,su aktivitesi ≤0,75’den küçük olan ürünler için zorunlu değildir.

Bu tip ürünler düşük mikrobiyolojik riske sahip olduklarından Challenge Test bu ürünlerde gerçekleştirilmeyebilir. Bu tip ürünler dışındaki diğer tüm kozmetik ürünlerde Challenge Test/Koruycu Etkinlik Testi yaptırılmalıdır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon