Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Cilt Beyazlatma Ürünlerinde Civa Tehlikesi

  • Blog
  • Cilt Beyazlatma Ürünlerinde Civa Tehlikesi

Son dönemde cilt aydınlatma  başka bir ifade ile cilt beyazlatma popüler hale gelmiş durumdadır. Bu nedenle kozmetik sektöründe de bu tip ürünler oldukça yaygınlaşmaktadır.

Cilt beyazlatma ürünlerinde hidrokinon, civa dahil pek çok madde kullanılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı izni olmayan merdiven altı ürünlerde kullanımı uygun olmayan cilt açıcı maddelerin kullanımı pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Civa vücutta birikimi nedeniyle çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Civanın melanin oluşumunu engelleme yeteneği nedeniyle beyazlatma ürünlerinin içeriğinde kullanılma olasılığı mevcuttur.

Organik  cıva  (metil  cıva),  inorganik  cıvaya  göre  daha  fazla  risk  potansiyeline  sahip olup,  bununla  beraber  cıvanın  tüm  formları  deri  ve  mukozadan  emilmektedir.

Cıva bileşikleri  alerjik  reaksiyonlara,  deride  tahrişe  veya  sinir  sistemi  üzerinde  olumsuz  etkilere neden  olabilmektedir.  Cıvaya  aşırı  maruz  kalındığında  titreme,  halsizlik,  hafıza  kaybı,  dermatit  ve  böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi klinik belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Kozmetik Ürünlerde Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz’a göre kozmetik ürünlerde bulunabilecek civa oranı maksimum 1 ppm olarak belirtilmiştir.

Eğer test edilmemiş, Sağlık Bakanlığı izni bulunmayan ürünlerin kullanılması durumunda bu tip ürünler kızarıklık, kaşıntı ve ödem yapabilmektedir. Ayrıca bu tip ürünlerde civa içeriği limitlerin üzerinde ise uzun süreli kullanımı böbrek, karaciğer gibi organların fonksiyonlarını yerine getirmesinde problemlere yol açabilmektedir.

Bu tip durumların ortaya çıkmaması için tüketicilerin test edildiğinden emin oldukları bilindik markaların ürünlerini tercih etmeleri gerekmektedir. Üreticilerin de ürünlerinde herhangi bir probleme yol açmaması adına ürünlerinde ağır metal analizlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kozmetik üreticileri Civa (Hg) Analizi veya kozmetik ağır metal analizleri ile ilgili firmamızdan destek alabilir, ürünlerindeki civa oranı maksimum yani 1 ppm geçip geçmediğini analiz ettirebilirler.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...