Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Çoçuk Oyun Alanı Denetimleri

  • Blog
  • Çoçuk Oyun Alanı Denetimleri

Çocukların gelişimi için, oyun yoluyla riskleri kavrayabilmeleri ve olası tehlikeleri değerlendirebilmeleri önemlidir. Bu çocukların çeşitli durumlarda riski değerlendirmek için temel oluşturmalarına yardımcı olur. En iyi tesisler ve oyun alanları, dikkatli tasarım, yönetim ve bakım yoluyla, güvenlikten ödün vermeden çocuklara iyi oyun deneyimleri sunanlardır. Yaralanma riskini azaltmak için oyun alanı yönetimi tarafından önlemler alınması gerekir ancak bu olasılık tamamen ortadan kaldırılamaz.

Yurt dışında, çocuklar için iç mekan oyun alanlarındaki riskleri azaltmak için standartlar mevcuttur. Bu standartlar iç mekanda bulunan oyun tesislerinin ve ilgili binaların tedarikçi seçimi, güvenli kullanımı ve yönetimi konusunda öneriler ve rehberlik sunar. 

Standartlar, planlama ve geliştirme, tasarım ve düzen, iç alan oyun tesisini yönetme, muayene ve bakım prosedürleri, ilk yardım, yaralanma ve acil durum prosedürleri, temizlik kılavuzu gibi başlıklar hakkında bilgiler verir.

Oyun alanlarının düzenli olarak denetimi, riskler hakkında yöneticileri bilgilendirerek kaza olasılıklarını azaltmayı sağlar. İlgili denetimler; çocuk oyun ve çocuk gelişimi bilgisi, daha önce yaşanan kaza verilerinin analiz edilmesi, risk değerlendirmesi ve  standartların kullanımı ile gerçekleştirilir. 

Çocuk Oyun Alanları - Hijyen Sanitasyon

 

Çocuklar için iç alanda bulunan oyun alanları, çocukların gelişimi ve eğlenmesi için önemli alanlardır. 

Çocukların iç mekan oyun yapıları - tüpler, tüneller, slaytlar, tırmanma halatları ve ağları ve trambolinler içeren alanlar gibi - günümüzde sık kullanılan alanlar haline gelmiştir. Ancak çocukların bir arada eğlendiği bu alanlarda ekipmanları daha önce kullananların vücut sıvılarına (ter, salya, kan, idrar vb.) maruz kalınabilir. 

Çocukların büyük eğlence kaynağı olan ve özellikle AVM’lerde yer alan oyun alanlarından top havuzu hijyene dikkat edilmediği takdirde mikrobiyal açıdan tehlike arz edebilir. 

2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma sonucu top havuzlarında bulunan toplarda önemli miktarda mikrobiyal üreme bulunduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, çocuk gelişimi profesörü Dr. Carr-Jordan, bu alanlardaki hijyen koşullarını test etmek için Amerika’da 11 eyalette onlarca restoran oyun alanını ziyaret etmiş olup, incelemeler ve laboratuvar analizleri koliform bakterilerden stafilokoklara kadar bir dizi patojenin yaygın olarak bulunduğunu göstermiştir. Bakteriyel bulgular arasında: S.aureus, Pseudomonas, E. coli, Bacillus cereus ve Koliform Bakteriler mevcuttur. Bu bakteriler, bulantı ve kusmadan cilt enfeksiyonlarına, menenjit ve ölüme kadar olumsuz sonuçlara neden olabilir. 

Çocukları oyun alanı ekipmanlarında mevcut olan bakterilerden korumak için gerekli önlemler alınmalı; temizlik ve bakım düzenli, eksiksiz ve doğrulanabilir olmalı ve oyun alanlarına sahip tüm kuruluşlara uygulanmalıdır. Yapılan temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinden sonra alanlardan periyodik olarak numune alınarak, laboratuvar sonuçları ile işlemlerin etkinliği doğrulanmalıdır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...