Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Doğal ve Organik Kozmetiklerde Koruyucu Kullanımı

  • Blog
  • Doğal ve Organik Kozmetiklerde Koruyucu Kullanımı

Son dönemde doğal ve organik kozmetik ürünler tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Bu nedenle üreticiler daha fazla doğal ve kozmetik ürün üretme çabası içine girmişlerdir.

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan “TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU DOĞAL VE ORGANİK KOZMETİK BİLEŞEN VE ÜRÜN İDDİALARINA İLİŞKİN KILAVUZ SÜRÜM 1.0” ile doğal ve organik kozmetiklerde kullanılabilecek yardımcı maddeler tanımlanmıştır. Bu maddelerden en önemlisi koruyuculardır.Tüketicilerin özellikle bu tip ürünleri seçmesinin nedeni koruyucuların olumsuz etkilerine maruz kalmamak olduğu için; kullanılabilecek koruyucular bu kılavuzda net olarak tanımlanmıştır.

Organik kozmetik ürünlerde koruyucu kullanımının kaçınılmaz olduğu hallerde limitler dahilinde kullanılabilecek koruyuclar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Doğal ve Organik Kozmetiklerde Koruyucu Kullanımı

Organik ve doğal kozmetik ürünlerde “organik” veya “doğal” ibaresinin kullanılabilmesi için ürün içeriğinin en az %95’inin bu özelliği taşıması gerekmektedir. 

Sonuç olarak eğer doğal veya organik bir kozmetik üründen bahsediliyorsa sadece tablodaki koruyucular kullanılabilecektir. Eğer üreticinin koruyucu içermez şeklinde bir iddiası olacaksa tabloda yer alan koruyucular dahil hiçbir koruyucunun bulunmaması gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak satis@saniter.com.tr den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...