Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Ev Yapımı Konservelere Dikkat

  • Blog
  • Ev Yapımı Konservelere Dikkat

Ev koşullarında hazırlanan konservelerde uygun sıcaklık ve sürenin ayarlanması pek mümkün olmamakta ve sıklıkla evde hazırlanmış bu konservelerde ‘Clostridum botulinum’ üreme ihtimali bulunmaktadır. Bu bakteri basınç ve sıcaklığa dayanımı yüksek olan dirençli bir mikroorganizmadır.

Bu bakteri çok tehlikeli ve ölüme yol açabilen ‘botulizm’ adı verilen toksin tipi zehirlenmeye neden olmaktadır.

Clostridium botulinum’un üretmiş olduğu toksin maddesi dünyanın en zehirli toksin maddesidir. 

Toksin bulunduran gıdaların yenmesinden yaklaşık 12-36 saat sonra zehirlenme belirtileri görülmeye başlamaktadır. Alınan toksinin tipine, miktarına, kişinin direncine ve besine bağlı olarak bu süre değişebilmekte 7-8 güne çıkabilmektedir.

İlk belirtileri karın ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme ve çift görme şeklindedir. Halsizlik, solunum yetmezliği, yutma güçlüğü, konuşmanın bozulması, göz kapaklarını açamama, göz hareketlerinde azalma, ağzını kapatamama, tükürük oluşumunun kaybolması, ağız kuruluğu, bulanık görme, göz bebeğinin büyümesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ev koşullarında yapılan konservelerde Clostridium botulinum riskinin yok edilebilmesi için besinlerin türlerine göre belirli sürede uygun ısıl işleme tabi tutulması gereklidir. Botulizm toksini 80 derecede 10-30 dakika, 100 derecede 10 dakika kaynatmakla etkisiz hale getirilir. Ancak geliştirdikleri ısıya dayanıklı sporlar 116 derecede tahrip olduğundan uygun olmayan koşullarda saklanan besinlerde yeniden üreme ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle evde yapılan konservelerin mutlaka basınçlı tencerelerde hazırlanması gerekmektedir. 

Bunun haricinde, evde hazırlanan konserveler için sıcağa dayanıklı cam kavanozlar kullanılmalıdır.. Ayrıca şekli bozulmuş ve paslı olan kapaklar kesinlikle kullanılmamalıdır. Kapakların en az 15-20 dakika kaynatılması ve her kullanımda yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca konserve gıdanın tüketilmeden önce kontrol edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Üstü şişkin, konservelerin kesinlikle tüketilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...