Bize Ulaşın Shopping
Kariyer

Gıda Alerjilerinde Bu Hafta :Fındık Alerjisi

  • Blog
  • Gıda Alerjilerinde Bu Hafta :Fındık Alerjisi

Fındık Alerjisi, Fındık alerjisi en yaygın kuru yemiş alerjilerinden birisi olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemlerimiz kimi besinlerde bulunan proteini zararlı olarak algılayıp, tepki göstermesiyle alerjik bir durum meydana getirmektedir.

Küçük çaplı alerjiler insanı küçük dikkatlerle korusa da çok geniş anlamda alerjik reaksiyon yaratan vücutlarda bulunmaktadır. Bunlar bazen öyle bir seviyeye gelir ki kişi yemek yiyemez, beslenemez yalnızca özel mamalar ve besinler tüketmek zorunda kalır.

Bu alerjene karşı vücudu tepki veren kişiler genel olarak fındık tüketemez. En azından diğer alerjiler gibi fındığın yanında başka herhangi bir yiyeceğe daha alerjisi yoksa fındık alerjisi yalnızca fındık yememeyi gerektirir.  Bu yüzden masum sayılabilecek bir alerji çeşididir.

Fındık alerjisine sahipseniz ve bunu bilmiyorsanız fındık yediğinizde vücudunuz bazı tepkiler verir:

Fındık Alerjisi Belirtileri

  • Gözlerimizde alerjik konjonktivit oluşumu,
  • Karın ağrısı, mide bulantısı, gaz, ishal ve kusma durumları,
  • Öksürük ve burun akıntısı,
  • Dudaklarımızda, yüzümüzde veya dilimizde şişme,
  • Cildimizde kurdeşen ya da egzama,
  • Şiddetli alerjik reaksiyon (Anafilaksi),
  • Bunun dışında, göz yaşarması, astım benzeri belirtiler, karın krampları, şişkinlik, boğazımızda ve yüzümüzde yanma hissiyati da fındık alerjisinin diğer belirtileridir.

Alerjik şok ağır bir etki olarak görülmektedir. Çok ileri derecede olan alerjilerde ortaya çıkar ve hayati risk taşır. Diğer etkiler alerjik şoka göre daha hafif geçmektedir. Ağızda, yüzde ya da boğazda şişme en sık rastlanan belirtilerdir. Bu belirtilerin ortaya çıkması nefes alamamayı, duyamamayı da tetikler. Bu belirtiler her zaman fındık ya da fındık içerikli ürünler yediğinizde ortaya çıkacağından fındığı hayatınızdan çıkararak alerjiyi yok sayabilirsiniz.

Fındık Alerjisi Geçer mi?

Bu alerjide alerjik reaksiyonlar belli bir zaman sonra kendiliğinden sona erebilmektedir. Lakin nadiren şiddetli reaksiyonlar oluşturabilmektedir. Bu reaksiyon tüm vücudunuzu etkilemektedir. Bilinç kaybı, bayılma ve hatta ölüme sebebiyet veren şiddetli bir reaksiyondur. Bu gibi bir durumda mutlaka tıbbi destek alınmalıdır. Alerjiniz olup, olmadığını öğrenmeniz için mutlaka hastanelere başvurmanız gerekmektedir. Belli bir takım testlerle alerjiniz olup, olmadığını öğrenebilirsiniz. Fındık alerjinizin tedavisi için kesinlikle fındık tüketmemeniz sizin açınızdan fayda sağlayacaktır. Fındık içeren çikolata, yaş pasta, gofret ve bisküvi gibi gıdalar size dokunabilecek gıdalar arasında yer almaktadır. 

Bu nedenle alerjiniz var ise, alınan ürünlerin içeriğine bakmadan alıp tüketmemenizde fayda bulunmaktadır.

 

Üreticiler de bu anlamda kendilerini kontrol ettirilmeli ve analizlerini yaptırmalıdır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon