Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Glutensiz Kozmetik Ürünleri

  • Blog
  • Glutensiz Kozmetik Ürünleri

Gluten, özellikle buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. 

Kozmetiklerde gluten direkt kullanılmaz fakat gluten içerikli yağlar, üretimde kullanılmaktadır. Bu yağlar buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllardan elde edilmektedir.

Gluten içeren kozmetikler, deriden emilmiyor. Bu rahatsızlığı olan kişiler, bu tür ürünlerin ağızdan alınımıyla veya derideki yaralardan yüksek oranlı gluten içeren ürünlerin emilmesiyle etkilenebiliyor.

Günümüzde en fazla tercih edilen glütensiz kozmetik ürünleri, şampuanlar, saç kremleri, parlatıcı ve rujlar, diş macunları, deodorantlar, fondöten ve benzeri ürünler, doğal bebek ürünleridir.

Eğer Çölyak hastasıysanız veya gluten intoleransınız var ise, kozmetik ürün almadan önce içeriklerini mutlaka okumalı ve glutensiz kozmetik ürünlerine yoğunlaşmalıdır. Ek olarak bu tür sağlık problemlerine sahip olan bireylerin glutenli kozmetik ürünlerini kullanması, anlık reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 

Çölyak hastaları aşağıda geçen isimleri içeren kozmetik ürünlerden uzak durmalıdır.bu ürünlerin içerikte yer alması, glüten içeriğini göstermektedir.

  • Buğday (Triticum Vulgare -Wheat) , Arpa (Barley – Hordeum Vulgare) , Yulaf (Oat – Avena sativa) , Çavdar (Rye – Secale Cereale)
  • Gliadin, Secale Cereale , Hordeum Distichon , Steardimonium Hydroxypropyl Vegetable Protein , Hydrolyzed Vegetable Protein , Potassium Cocoyl Hydrolyzed Oat Protein , Potassium Palmitoyl Hydrolyzed Oat Protein , Hydrolyzed Oat Protein , Hordeum Vulgare , Triticum Vulgare
Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...