Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

İçkilerde Etil Alkol / Metil Alkol Analizi ve Alkol Oranının Tespiti

  • Blog
  • İçkilerde Etil Alkol / Metil Alkol Analizi ve Alkol Oranının Tespiti

Son dönemde sahte içki nedeniyle ülkemizde pek çok can kaybı yaşanmıştır. Bu can kayıplarının bir kısmı merdiven altında üretilen sahte içkilerde etil alkol yerine metil alkol kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Can kayıplarının bir kısmı ise dezenfektan olarak kullanılması gereken ürünlerin içine aroma konarak sahte içki olarak piyasaya sürülmesinden kaynaklanmaktadır.

İçkinin üretiminde , etil alkol yerine metil alkol kullanılması durumunda başta körlük olmak üzere organ harabiyeti ve ölümler ortaya çıkmaktadır.

İçkiden çok daha yüksek oranda etil alkol bulunduran dezenfektanların içerisine çeşitli aromaların katılarak kaçak yollarla yapılan içkinin tüketilmesi durumunda ise yüksek orandaki etil alkol veya dezenfektandaki diğer kimyasallardan kaynaklı zehirlenmeler ve ölümler ortaya çıkabilmektedir.

İçkideki alkolün, etil alkol mü yoksa metil alkol mü olduğunun ve aynı zamanda ürün içeriğindeki alkolün % kaç oranında bulunduğunun tespiti laboratuvarımızda enstrümental cihazlarla gerçekleştirilmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...