Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kadmiyum (Cd) Analizi

Kozmetik ürünlerde ağır metallerin bir bölümü için belirli bir limit değeri bulunuyor. Yasalar kapsamında kozmetik ürün içerisinde bulunan ağır metallerin bu sınır değerini geçmemesi gerekiyor. T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından daha önce,  10.05.2016 tarihinde kozmetik ürünlerde söz konusu sınır değerlerin belirlenmiş olduğu “Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz” yayınladı. Bu kılavuz kozmetik ürünleri kullananların sağlığına herhangi bir arar gelmemesi amacıyla hazırlandı.

Kılavuz içerisinde kurşun, arsenik, cıva, kadmiyum ve antimon ağır metallerinin en fazla ne kadar olabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla kozmetik ürünler için Kadmiyum (Cd) analizi çalışmasının yapılması gerekiyor. Bu analiz ile ürün içerisinde ağır metallerin parametrelerinin belirlenmesi mümkün olabiliyor ve analiz sonrasında elde edilen değerler hazırlanan raporda belirtiliyor.

Yasalar Kapsamında Kadmiyum Analizi Yapılması Gerekiyor!

İlgili kılavuz incelendiğinde kozmetik ürünlerde kadmiyum sınır değerinin 5 ppm olduğu görülüyor. Diş macunları ve mukoz membrana uygulanan diğer benzer ürünler için de en yüksek sınır kadmiyum için 0.1 olarak belirtiliyor. Laboratuvarımızda analiz çalışması gerçekleştirilebiliyor ve analiz sonucu da hazırlanan raporda belirtiliyor.

Ağır metal analizi çalışmalarının yapıldığı laboratuvarımız akredite olduğu için rahatlıkla incelenecek üründen alınan numuneyi bize ulaştırabilirsiniz. 5 iş günü içerisinde gerçekleştirilen analiz çalışmasında uluslararası standartlara uygun olan ICP yöntemi tercih ediliyor. Bu analiz çalışması hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz hemen bizi arayın.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...