Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Katyonik Aktif Madde Analizi

Sağlık Bakanlığı tarafından 2005 yılında çıkarılan tebliğ, deterjanlarda bulunan katyonik yüzey aktif maddelerin biyolojik parçalanabilirlik oranının % 90’dan az olmaması gerektiğini belirtiyor.

Katyonik yüzey aktif maddelerin bu orandan daha az biyolojik parçalanabilirlik oranına sahip olması durumunda piyasaya sürülmeleri yasak. Çünkü bu yapıda olan deterjan çeşitleri insan ve hayvan sağlığına çok ciddi zararlar veriyor.

Katyonik aktif maddelerin akredite olan laboratuvarlarda test edilmesi gereklidir. İlgili tebliğ kapsamında yoğunlaştırıcı malzemeler, dolgu malzemeleri, sıvı, toz, granül, krem ya da tablet şeklinde olan tüm ürünlerde söz konusu testlerin gerçekleştirilmesi lazım. Hem evlerde,hem de sanayide kullanılan pek çok temizlik malzemesinde katyonik aktif maddeler bulunuyor. Dolayısıyla, bu ürünlerin biyolojik parçalanabilirlik oranının laboratuvar ortamında testten geçirilmesi gerekiyor.

Katyonik aktif maddelerin antiseptik özelliği, temizlik sonrasında daha geç tozlandıkları biliniyor. Bu maddelerin antiseptik özelliği aynı zamanda kiri çıkarma oranının da yüksek olmasını beraberinde getiriyor. Akredite olan laboratuvarımızda gerçekleştirilen testlerde 2 farklı standart uygulanıyor.

TS EN ISO 2871-1 Yüzey Aktif Maddeler – Deterjanlar – Katyonik Aktif Madde İçeriğinin Tayini - Bölüm 1 – Yüksek Molekül Kütleli Katyonik Aktif Madde

TS EN ISO 2871-2 Yüzey Aktif Maddeler – Deterjanlar – Katyonik Aktif Madde Muhtevasının Tayini – Bölüm 2 – Düşük Molekül Kütleli ( 200 ila 500 Arasında) Katyonik Aktif Madde

Bu iki standartta gerekli olan katyonik aktif madde analizi testlerin gerçekleştirilmesi ve sonucunun rapor edilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...