Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Ürünlerde Mikrobiyolojik Limitler

  • Blog
  • Kozmetik Ürünlerde Mikrobiyolojik Limitler

Kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik açıdan hangi özelliklerde olması gerektiği Kozmetik Ürünlerin Mikrobiyolojik Kontrolüne İlişkin Kılavuz Sürüm 1.0 da belirtilmiştir.

Bu standarda göre mikrobiyolojik analizi gerçekleştirilen tüm kozmetik ürünlerde Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans adlı patojenlerin bulunmaması gerekmektedir.

Bu patojenler, özellikle ciltte enfeksiyon yaratma riski olan mikroorganizmalar olması nedeniyle kozmetik ürünlerde analiz edilmekte ve bu patojenlerin kozmetiklerde kesinlikle bulunmaması gerekmektedir.

Patojenler dışında da üründe bulunabilecek olan toplam mikroorganizma sayısı sınırlıdır. Farklı cilt bölgeleri hassasiyet açısından farklı olacağından kozmetik ürünlerde toplam aerobik mezofilik mikroorganizma sayısı açısından 2 gruba ayrılmıştır.

1. Grupta Göz bölgesine uygulanan ürünler, mukoz membran bölgesine yönelik ürünler ve 3 yaş altı çocuklara yönelik ürünler yer almaktadır.

2. Grup ise, bunların dışında kalan tüm ürünleri kapsamaktadır.

1. Gruptaki ürünlerdeki toplam aerobik mezofilik mikroorganizma sayısı maksimum 100 cfu/g iken; kategori 2 için bu limit 1000 cfu/g’dır.

Kozmetik ürün üreticilerinin bu limitleri göz önüne alarak üretim yapması gerekmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...