Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Ürünlerde Yapılması Zorunlu Testler

  • Blog
  • Kozmetik Ürünlerde Yapılması Zorunlu Testler

Kozmetikler, Kozmetik Ürün Güvenlik Değerlendirme Kılavuzuna göre güvenli olmak zorundadır. Bunun için kozmetik ürünlerde belli analizlerin yapılması gerekmektedir. Güvenli kozmetik ürün için yapılması gereken testler aşağıdadır.

Fiziksel Analizler
Ürünün niteliğine ve teknolojisine göre; renk, koku, görünüm, pH, yoğunluk, viskozite gibi özellikleri mutlaka analiz edilmelidir.

Stabilite Testi
Bir kozmetik ürünün, normal şartlar altında, başlangıçtaki fonksiyonlarını yerine getirmeye devam ettiği ve güvenli olmaya devam ettiğini gösteren stabilite çalışmaları, izlenen özellikleri ve test sonuçları özellikle raf ömrü 30 ayı geçen ürünlerde test yöntemleri ve sonuçları ile birlikte tablo halinde verilmelidir.

Ağır metal analizleri:
Özellikle renkli kozmetik adı verilen allık, ruj gibi ürünlerde kullanılan hammaddelerden dolayı ağır metal analizlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kozmetiklerde Yapılması gereken ağır metal analizleri kurşun, kadmiyum, civa, arsenik ve antimondur.

İçermez Testleri ve İddia Testleri:
Sağlık Bakanlığının yayınladığı kılavuz gereği etikette “paraben içermez”, “silikon içermez”, “fitalat içermez” gibi ifadeler yer alıyorsa bununla ilgili analizlerin yaptırılması zorunludur.

Mikrobiyolojik Analizler:
Kozmetik ürünler mikrobiyolojik açıdan güvenli olmak zorundadır.Düşük riskli birkaç kozmetik dışında (saç boyaları vb.) mikrobiyolojik analiz tüm kozmetik ürünler için önem arz etmektedir. Özellikle bebek ürünleri ve göz çevresi ile temas eden ürünler bu açıdan çok daha fazla risklidir. Başta patojenler olmak üzere toplam bakteri ve küf-maya analizlerinin yapılması gerekmektedir.

Koruyucu Etkinlik Testi (Challenge Test)
Koruyucu etkinlik testleri (challenge test) üründe kullanılan koruyucuların mikroorganizmalara karşı etkinliğini gösteren testlerdir.


Laboratuvarımızda tüm bu testler gerçekleştirilmektedir. Bilgi almak için satis@saniter.com.tr ye mail atabilirsiniz.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...