Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Ürünlerinde Yeni İddia, Silikon İçermez!

  • Blog
  • Kozmetik Ürünlerinde Yeni İddia, Silikon İçermez!

Silikonlar (doğada kumda silikatlar olarak bulunur) eşsiz özelliklere sahip polimerlerdir ve kişisel bakım ürünlerinin pek çoğunda kullanılmaktadır. Kayganlık sağlayıcı ve ciltte ipek gibi hissiyatı vermelerinden dolayı kozmetik sektöründe kullanımı tercih edilmektedir. Silikonlar aynı zamanda; cilt koruyucu, inceltici, film oluşturucu, nemlendirici, koyulaştırıcı ve emülgatör gibi de davranmaktadır.

Farklı isimlerle de karşımıza çıkan silikonlar (dimetikon en tanınmışlardan biridir),  su geçirmezlik, nemi koruyan, renk pigmentlerini tutturan, saçlarımızı koruyan ve pürüzsüzlük kazandıran belirli rolü yerine getirmek için birçok farklı formülasyona dönüştürülmektedir. Bu şekliyle de kozmetik numunesinde sentetik özellik gösteren kimyasal olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Peki silikonu üretici tarafından bu kadar değerli kılan nedir?   Tüketiciye zararları nasıldır?

Gelin bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Silikon, kozmetik firmalarının maliyetlerden dolayı tercih etmesi nedeniyle piyasadaki birçok ürünün içerisinde bulunmaktadır. Silikon, saça parlaklık ve dolgunluk katar, bunu saçın dış kabuğuna yapışarak yapar. İlk başta hoşumuza gidebilecek bu durum, kullandığımız silikon içeren ürünlerin kullanımı sonucu mukozayı tahriş edebilir, saçın yüzey tabakasını tıkamasından kaynaklı olarak saça kullanılan diğer ürünlerin içerisindeki faydalı yağ ve besinlerin girmesini engelleyerek saçta zayıflama, kırılma ve dökülmeye neden olur!

 

İnsana zarar vermekle kalmayan silikonlar, doğaya da zarar vermektedir.

Bu tür sentetik kozmetik katkı maddelerinin bazılarının uzun süreli temas sonrasında astım, alerji, cilt döküntüleri ve cilt, meme, rahim ve yumurtalık kanseri riski oluşturduğu tespit edildiği için bu konu son yıllarda tüm dünyada sağlık kuruluşları ve tüketici organları tarafından mercek altına alınmıştır.

Özellikle müşterilerine güvenli kozmetik ürünler sunmak isteyen firmalar artık silikon içermeyen ürünler üretmeye başlamakta ve bunu deklare etmektedir. Burada müşterilerin bu konuyu irdelemesi ve gerekirse firmalardan bu ürünlere ait raporları istemesi gerekmektedir.

 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...