Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetik Ve İlişkili Ürünlerde Silikon İçermez Analizi

  • Blog
  • Kozmetik Ve İlişkili Ürünlerde Silikon İçermez Analizi

Silikonlar, başta şampuanlar olmak üzere kişisel bakım ürünlerinin pek çoğunda ipeksi bir his vermesinden dolayı sıklıkla kullanılmaktadır.

Dimethicone, cyclomethicone, cyclohexasiloxane, cetearyl methicone ve cyclopentasiloxane gibi farklı isimlerle de karşımıza çıkan silikonların (dimetikon en tanınmışlardan biridir),  su geçirmezlik, nemi koruma, renk pigmentlerini tutturma ve pürüzsüzlük kazandırma gibi özellikleri bulunmaktadır.

Burada en önemli  nokta silikonların polimer yapıda olmalarıdır. Özellikle Polidimetil siloksanlar olmak üzere pek çok çeşidi bulunan silikonlar bir polimer ailesidir.

Kozmetiklerde sıklıkla kullanılan silikonlar son dönemde insanlara ve çevreye zarar verme olasılıkları nedeniyle gündeme gelmektedirler. Bu nedenle silikon free ürünler kozmetik sektöründe gitgide artmaktadır.

Kozmetik firmaları artık silikon içermeyen ürünler üretmeye başlamaktadır.Bu iddianın  Sağlık Bakanlığı’na  analiz raporu ile belgelendirilmesi gerekmektedir.

Kozmetik ürünlerinde silikon içermez analizleri polimer yapının tespiti ile gerçekleştirilmekte ve içerip içermediği rapor olarak sunulabilmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...