Bize Ulaşın

Kozmetiklerde 1,4-Dioxane Analizi

1,4-Dioksan ürünlere eklenen bir içerik değil proses esnasında ortaya çıkan bir maddedir.

1,4-Dioksan, şampuan, sıvı sabun, bulaşık deterjanı, banyo köpüğü, duş jeli, diş macunu gibi köpük oluşturan ürünlerde bulunan ve deri için tahriş edici olan SLS’nin (sodyum lauril sülfat) etoksilasyon işlemi ile cilt için daha az tahriş edici SLES’e (sodyum lauril ether sülfat) dönüşmesi esnasında ortaya çıkmaktadır.

Özellikle, SLES (sodyum lauril eter sülfat), PEG bileşikleri (poly ethylene glycol, polyethylene) ceteareth, xynol ve oleth sınıfı kimyasallar içeren ürünler 1,4-dioksan açısından daha fazla risk içermektedir.

1,4-Dioksan deriden kolaylıkla emilmektedir. Özellikle, derinin ısındığı ve porların açık olduğu banyo ürünlerinde emilim daha da artmaktadır.

Amerikan EPA (Environmental Protection Agency) ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından insanlarda olası karsinojenik bileşik olarak sınıflandırılmaktadır (Grup 2B).

1,4-  dioksan merkezi sinir sistemi,böbrekler,akciğerler ve karaciğerde istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir.

Kanada’da kozmetik ürünler için 1,4-dioksan güvensiz bulunmuş ve yasaklanmıştır.

European Economic Community (Belçika, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Lüksemburg un oluşturduğu  ekonomik topluluk) kozmetik direktiflerine göre ticari ürünlerde 1,4-dioksan bulunmamalıdır.

Avrupa Birliği Scientific Committee on Consumer Safety tarafından bitmiş kozmetik ürünlerde 1,4-dioksan için ≤10 ppm seviyesinin kozmetik ürünler için güvenli olduğu belirtilmiştir. SCCS tarafından, kozmetik ürünler için hedef seviyenin 10 ppm ve altı olması gerektiği önerilmiştir.

1,4-dioksan analizi akredite olarak laboratuvarımızca gerçekleştirilmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon