Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde GDO İçermez Analizleri

  • Blog
  • Kozmetiklerde GDO İçermez Analizleri

Genetiği değiştirilmiş organizmalar; genetik mühendisliğinin çeşitli teknikleri kullanarak üretilen, kendi başına çoğalıp genetik materyalini transfer edebilen organizmalardır.

 GDO’ nun başlıca üretilme sebeplerinden birisi de maliyet düşürmek ve daha fazla verim almaktır. Organik tarım yapılması zor ve pahalı bir tarım olmakla beraber GDO lu bitkiler düşük maliyetlidir.

Kozmetikte pek çok bitki özü, bitki ekstraktı kullanılmaktadır. Kozmetiklerde kullanılan bu ekstraktların GDO lu olup olmadığı ile ilgili herhangi bir uygulama veya yönetmelik bulunmamaktadır. GDO ile ilgili 10531 Biyogüvenlik kanunu ilaç ve kozmetiği kapsamamaktadır. 

Ülkemize yurt dışından gelen gıda ürünlerinde GDO denetimleri sıkı bir şekilde yapılırken, biyogüvenlik kanunu kozmetik ürünleri kapsamadığından, kozmetik ürünlerde GDO  olup olmadığına karşı bir denetim veya herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır.

 

Sertifikalı organik kozmetik ürünlerde GDO bulunmaması gerektiğinden; bu ürünlerde GDO olmadığı bilinmektedir. Eğer tüketiciler kullandıkları ürünlerde GDO içermemesini istiyorsa GDO içermez ibareli ürünleri veya organik sertifikalı ürünleri tercih etmelidir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...