Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde Koruyucu Olarak Kullanılan Parabenlerin Limitleri

  • Blog
  • Kozmetiklerde Koruyucu Olarak Kullanılan Parabenlerin Limitleri

Parabenlerin kullanım miktarları hakkında “Kozmetik Yönetmeliği Ek V Kozmetik Ürünlerin İçerebileceği Koruyucular Listesi”nde sınırlamalar bulunmaktadır.

Buna göre metil paraben ve tuzları ile etil paraben ve tuzları için limit değer Referans No 12’de tek ester için %0,4 (asit olarak), ester karışımları için %0,8 (asit olarak) şeklinde belirtilmektedir.

Bütil paraben ve tuzları ile propil paraben ve tuzları için tek tek konsantrasyonları ile onların tuzlarının konsantrasyonları toplamı %0.14’ü geçmemesi gerektiği Referans No 12a’da belirtilmektedir. (Isobütil paraben ve isopropil paraben için de aynı şartlar geçerlidir)

12 ve 12a nolu satırlarda belirtilen maddelerin karışımları için limit değer ise maksimum  %0,8 (asit olarak) olarak belirtilmektedir.

Hexamidin paraben için ise Referans No 47’de limit değer %0,1 olarak geçmektedir.

Kozmetik ürünlerde  paraben kullanılıyorsa bu limitlerin üzerinde bulunmamalıdır.

Ancak Referans No 12a ‘ya göre bütil paraben ve propil paraben ile tuzları 3 yaş altı çocukların bezlenme bölgesine uygulanmak üzere hazırlanan, durulanmayan ürünlerde kullanılmamalıdır.Bu nedenle bebek ürünlerinde bezlenme bölgesinde kullanılan ıslak mendil vb. ürünlerde bütil paraben ve propil paraben bulunmamasına dikkat edilmeli; içerik bilgileri dikkatlice okunmalıdır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...