Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde Kullanılan Suyun Mikrobiyal Kalitesi

  • Blog
  • Kozmetiklerde Kullanılan Suyun Mikrobiyal Kalitesi

Kozmetiklerde  kullanılan en önemli bileşenlerden bir tanesi sudur. Kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik kontrolüne ilişkin kılavuzda da suyun en çok kullanılan kozmetik ürün bileşenlerinden olduğundan mikroorganizma üremesi açısından sürekli test edilmesinin gerekliliğinden bahsedilmektedir.

Kozmetiklerde kullanılan suyun ürünün mikrobiyolojik kalitesini etkilemeyecek şekilde düşük olması gerekmektedir. Bu anlamda kozmetiklerde kullanılan suyun en az içme suyu kalitesinde olması beklenmektedir. Bu anlamda ambalajlı sulardaki  limit değer Toplam bakteri  37°C için 200 CFU/ml’dir.

Amerikan Farmakopesi (USP) ve diğer ilgili farmakopelerde farmasötik ürünlerde kullanılan saf su için toplam bakteri sayısı 100 cfu/ml’den fazla olmamalı şeklinde geçmektedir. Son dönemde kozmetik ürünlerin farmasötik ürünlerle benzer üretim kriterlerini sağlaması istenmektedir. Üretimde kullanılan su için filtrasyon, UV vb. gerekliliklerle bu limit değerler sağlanabilmektedir.

Gerek GMP kriterleri gerekse diğer üretim hijyen şartları gereklilikleri nedeniyle suyun kesinlikle patojen bakteri içermemesi gerekmektedir. Özellikle istenmeyen patojenler  Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Toplam koliform bakteridir.

Kullanılan suyun mikrobiyal yükü ne kadar düşükse ürünün mikrobiyal yükü de o kadar düşük olacaktır. Şampuanlar, losyonlar, kremler ve diğer su içeren ürünler için kullanılan suyun mikrobiyolojik kalitesi büyük önem arz etmektedir. Bu tip ürünlerde kullanılan su için maksimum limit değr  100 veya 200 CFU/ml alınıp su için bu limit değerler sağlanırsa;  üretilen kozmetik ürünün mikrobiyal kalitesi yükseltilmiş olacaktır.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...