Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde Mineral Yağ İçermez Analizi

  • Blog
  • Kozmetiklerde Mineral Yağ İçermez Analizi

Mineral yağ, kozmetik ürünlerinde kullanılan berrak kokusuz bir malzemedir. Kozmetiklerde ve kişisel bakım ürünlerinde (“beyaz mineral yağı” olarak da geçer) kullanılan mineral yağ, rafine edilmiş petrolden elde edilmektedir.

Özellikle saç bakım ürünlerinde kullanılan mineral yağ, nemlendirici ve cildi yumuşatıcı etkisinden dolayı tercih edilmektedir.  Ciltteki su kaybını azaltmaya ve nemlendirmeye yardımcı olma kabiliyetinden dolayı pek çok kozmetik ürününde kullanılan bir bileşendir.

Ancak mineral yağlar, gözenekleri tıkama riski nedeniyle özellikle ciltteki bakterilerden dolayı akne oluşturma riskine sahiptir. Ayrıca sadece tabaka olarak cildin üzerinde bir tabaka halinde duran mineral yağ cildin beslenmesine de katkıda bulunamamakta; sadece ciltteki nemin hapsolmasını sağlamaktadır.

Son dönemde mineral yağ içermeyen kozmetik ürünler yerini badem yağı, macadamia yağı gibi doğal yağlar içeren ürünlere bırakmaktadır. Bu tip ürünler hem  nemin kaybolmasını engellemekte hem de cildin beslenmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu nedenle mineral yağ içermez analizi son dönemde daha da önem arz etmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...