Bize Ulaşın Shopping
Kariyer

Kozmetiklerde Paraben Analizi

  • Blog
  • Kozmetiklerde Paraben Analizi

Kadın erkek; genç yaşlı… Hepimiz daha iyi görünmek, daha iyi hissetmek hatta kendimizi daha da çekici hale getirmek için kozmetiğin renkli dünyasından faydalanıyoruz. Ancak kullandığımız pek çok kozmetik malzemenin, hem neler içerdiğini hem de bu bilmediğimiz maddelerin uzun süreli kullanımı sonunda vücudumuzda neler oluşturabileceğini henüz bilmiyoruz.  Bu tehlikelerden biri olan Paraben’i tanıyalım!

 

Paraben, p-Hidroksi benzoikasit esterleridir. Ürünlerin bozulmaya karşı daha dayanıklı olması için raf ömrünü artırmada kullanılan koruyucudur.  Kozmetik ürünlerinin içinde methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben veya benzylparaben olarak bir veya daha fazla parabeni görmemiz mümkün. Mikrobiyolojik kontaminasyona karşı etkili olması ve düşük maliyetinden dolayı çokça tercih edilmektedir.

 

Ucuz olan ve iyi bir koruyucu olarak kabul edilen parabenler; hem zehirli hem de toksik özelliği taşırlar. Deride egzama gibi tahriş ve alerjik tepkimelere neden olurlar. Ayrıca parabenler vücutta östrojen hormonunu taklit eden madde olarak da bilinmektedirler. Bu sebeple fazla miktarda alınması ya da zamanla vücutta birikmesi; hormon bozulmasına ve tahrişe neden olur.

 

Paraben adlı madde, sadece uygulandığı yerin yüzeyinde kalmamakla birlikte cildimize, dokularımıza, kan ve idrarımıza dahi geçtiği  klinik olarak tespit edildi. 

Bu yüzden uzun süreli maruziyet durumunda meme kanserinin yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, bazı parabenlerin vücut hücrelerindeki östrojen hormonunun aktivitesini taklit etmektedir. Östrojenik aktivite belirli meme kanseri formlarıyla ilişkilidir ve bazı meme türlerinde parabenler mevcut bulunmuştur.  Buradan  anlaşılan günlük hayatta sürekli kullandığımız ve asla vazgeçemediğimiz o meşhur deodorantlar, antiperspirantlar, el yüz kremleri, vücudumuza direkt olarak uyguladığımız spreyler, göğüs kanseri olma riskimizi oldukça artırıyor.

 

Kozmetik Yönetmeliği Ek V Kozmetik Ürünlerde Kullanılmasına İzin Verilen Koruyucuların Listesinde parabenler ile ilgili limit değerler verilmiştir.

Ancak yönetmelikte  “3 yaş altı çocukların bezlenme bölgesine uygulanmak üzere hazırlanan, durulanmayan ürünlerde kullanılmamalıdır” ifadesi geçmektedir. Bu nedenle 0-3 yaş bebek ürünlerinde (özellikle ıslak mendil) paraben kullanılmaması gerekmektedir.

 

Hem güzel görünüp; hem de sağlıklı olabilmek için kullandığımız her malzemeye dikkat edelim …

 

Daha fazlası için bizimle https://www.saniter.com.tr/iletisim adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon