Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde Silikon Free Testi

  • Blog
  • Kozmetiklerde Silikon Free Testi

Silikonlar, ciltte ipek gibi yumuşak bir his vermelerinden dolayı kozmetik sektöründe çokça kullanılmaktadır.

Kozmetiklerde Silikon Free Testi

Farklı isimlerle de karşımıza çıkan silikonlar (dimetikon en tanınmışlardan biridir),  su geçirmezlik, nemi koruma gibi pek çok nedenlerden dolayı özellikle şampuanlarda kullanılmaktadır.

Burada önemli bir nokta silikonların elementer değil polimer yapıda olmasıdır. Bu şu anlama gelmektedir.

Sadece elementel olan Si (silisyum) bakılarak silikon analizi yapılamamaktadır. Özellikle Polidimetil siloksanlar olmak üzere silikonlar pek çok çeşidi bulunan bir polimer ailesidir.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken nokta elementel Silisyuma bakılarak silikon free demenin doğru olmadığı noktasıdır. Bu nedenle özellikle polimer yapıdaki silikonlara bakılarak ancak silikon free denilebilir.

Kozmetiklerde sıklıkla kullanılan silikonlar son dönemde insanlara ve çevreye zarar verme olasılıkları nedeniyle sıklıkla gündeme gelmektedirler. Bu nedenle silikon free ürünler popüler olmaktadır.

Özellikle müşterilerine güvenli kozmetik ürünler sunmak isteyen firmalar artık silikon içermeyen ürünler üretmeye başlamakta ve bunu deklare etmektedir. Bu tip içermez  iddiaları için artık Sağlık Bakanlığı rapor istemektedir.

Silikon free testinde altı çizilmesi gereken nokta sadece Si (silisyum) bakılarak silikon free denilmesinin mümkün olmadığıdır. Daha detaylı bilgi için satis@saniter.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

 

 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...