Bize Ulaşın Shopping
Kariyer

Kurşun (Pb) Analizi

Bildiğiniz gibi çeşitli kozmetik ürünlerde bazı boya maddeleri kullanılıyor. Ürünlere dahil edilen boyalar içerisinde de ağır metaller bulunabiliyor. Ağır metallerin bazılarının yasalar kapsamında analiz edilmesi zorunlu hale getirildi. Özellikle ABD’de en önemli kuruluşlardan biri olan FDA tarafından kozmetik ürünlerde ne kadar kurşun olabileceğine dair bir kılavuz kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu kılavuzda dudak bakım ürünlerinde ve aynı zamanda durulanmayan kozmetik ürünlerde kurşun oranının maksimum 10 ppm olabileceği belirtiliyor. Pek çok ülke FDA tarafından belirtilen bu değerleri kabul ediyor ve yasaları da bu yönde hazırlıyor. T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK)  tarafından 10.05.2016 tarihinde yayınlanan kozmetik ürünlerde “Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz” kozmetik ürünlerde kurşun değeri limitinin ne olması gerektiğine açıklık getiriyor.

Laboratuvarımızda Kurşun Analizi Çalışması Yapılıyor!

Kozmetik ürünlerin sağlığa olumsuz etkilerinin olmaması için belirtilen sınır değerlere bakıldığında kozmetik ürünler için kurşun sınır değerinin 20 ppm olduğu görülüyor. Diş macunları ve beraberinde mukoz membrana uygulanan ürün çeşitleri için de kurşun değerinin maksimum 1 ppm olması gerekiyor.

Ağır metal analizlerini gerçekleştirdiğimiz laboratuvarımız akreditasyon kapsamında yer almaktadır. Dolayısıyla rahatlıkla yasalar gereği yaptırılması gereken kurşun analizi çalışması için bizi arayabilir ve 5 iş günü içerisinde analiz çalışmasını tamamlamamızı sağlayabilirsiniz. ICP yöntemi ile gerçekleştirilen analiz sonrasında rapor hazırlanır ve tarafınıza teslim edilir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon