Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Non İyonik Aktif Madde

  • Blog
  • Non İyonik Aktif Madde

Noniyonik Nedir? Non iyonik aktif maddeler asidik veya bazik ortamlardan etkilenmedikleri için deterjan, kozmetik ve diğer sanayilerde en çok kullanılan yüzey aktif maddelerdir.

noniyonik yüzey aktif maddeler köpük ayarlayıcısı, iyi emülgatör özelliği, iyi dispersiyon özelliği, diğer yüzey aktif maddeler ile uyumluluk, deterjanlar için temizleyici ajanlar, genel temizlik ajanları, tekstil ve zirai ilaç formülasyonların da ıslatma ajanı olarak kullanılırlar.

Homojen bir sentetik deterjan numunesi etanolle ekstraksiyon edildiğinde deterjanda bulunan yüzey aktif maddeler , sabun ve alkolde çözünen bileşenler ekstrakte edilir.

Deterjanlarda bulunan anyonik, noniyonik, katyonik ve amfolitik aktif maddelerin miktarlarının tespitinde deterjan tebliğinde ve TS 518 de belirtildiği gibi bu maddelerin tümü alkolde çözündüğü için alkolle ekstraksiyonu yapılır.

Daha sonra iyon değiştirici kolonlardan geçirilerek anyonik, katyonik ve noniyonik aktif maddeler birbirinden ayrılır. Elde edilen non iyonik aktif maddenin miktarı potansiyometrik olarak tespit edilir. Non iyonik nedir sorusuna böylelikle cevap vermiş oluyoruz.

Laboratuvarımızda non iyonik maddeler analizi gerçekleştirilmektedir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...