Bize Ulaşın Shopping
 • +90 (216) 470 81 48/49
 • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Otel, Fabrika Ve Benzeri Tesislerde Lejyonella Riskine Karşı Yapılması Gerekenler

 • Blog
 • Otel, Fabrika Ve Benzeri Tesislerde Lejyonella Riskine Karşı Yapılması Gerekenler

Legionella bakterisi özellikle soğutma kulesi bulunan ve havalandırma sistemlerinin kullanıldığı otel, fabrika vb. işletmeler için büyük risk teşkil etmektedir. Bu riskin en aza indirilmesi için yapılması gereken belli başlı işlemler şunlardır:

 1. Öncelikle tesiste, Legionella konusunda eğitimli ve riskleri saptayabilecek bir personel görev almalıdır.
 2. Sıcak su tankları mutlaka uygun bir noktalarında tahliye musluklarına sahip olmalıdır; böylece belli aralıklarla sıcak su tanklarının tümü ile boşaltılması, temizlenmesi ve dip sedimentinin uzaklaştırılması mümkün olmalıdır.
 3. Sıcak su tankları dipte oluşan çamur tortusunu azaltmak için 3 ayda bir boşaltılmalı, temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir; bu işlemin sıklığı sediment birikiminin hızına göre değişkenlik gösterebilir.
 4. Soğuk su tankları da yılda en az bir kez boşaltılmalı, temizlenmeli ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmelidir. 
 1. Eğer bir sıcak su tankı veya sıcak su sisteminin bir kısmı bir hafta veya daha uzun bir süre ile bakım vb. nedenlerle devre dışı kaldıysa; yeniden kullanıma sokulduğu andan itibaren suyun sıcaklığı en az bir gün süre ile 70 °C’ın üzerinde olmalıdır.
 2. Binanın hemen her noktasında musluk veya duş başlıklarından akıtılan sıcak suyun ısısı 1 dakika içinde 50-60 C arasında bir ısıya ulaşabilmelidir.
 1. Sıcak su tanklarının ısısı yıl boyunca en az 60 C düzeyinde tutulmalıdır.Sıcak su tanklarına geri dönen sıcak suyun ısısı en az 50 C olmalıdır. 
 1. Duş başlıkları ve musluk filtreleri sediment birikimine neden olur; kullanımından kaçınılmalıdır yada düzenli aralıklarla (ortalama ayda bir) kireç çözücüler kullanılmalıdır.
 1. Soğutma kuleleri kullanılmadığı zamanlarda boşaltılmalı ve temizlenmelidir. 
 1. Kullanımda olan soğutma kuleleri yılda 4 kez mekanik olarak temizlenmeli, tortu ve sediment tamamen uzaklaştırılmalı, organizmaların üremesini engellemek için uygun biyosidler düzenli olarak kullanılmalıdır.
Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...